https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cesky-rostlinny-biolog-jiri-friml-dostal-rakouskou-wittgensteinovu-cenu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Český rostlinný biolog Jiří Friml dostal rakouskou Wittgensteinovu cenu

23.6.2024 01:15 (ČTK)
Foto | Ashish_Choudhary / Unsplash
Renomovaný český rostlinný biolog Jiří Friml dostal rakouskou Wittgensteinovu cenu, nejvýznamnější rakouské vědecké ocenění. Letos poprvé je cena s dotací 1,7 milionu eur (42,3 milionu korun), informovala agentura APA.
 

"Rostliny jsou mimozemšťané," řekl APA 50letý rodák z Uherského Hradiště. Zdůraznil, že rostlinná biologie se od té živočišné a lidské velmi liší, protože oba přístupy k vícebuněčnému životu se vyvíjely nezávisle na sobě. Ve světě vědy je ale pozornost rozdělena velmi nerovnoměrně, upozornil oceněný a poukázal na to, že mnoho zásadních objevů v pozorování buněk či genetice bylo učiněno právě na rostlinách.

"Jiří Friml je průkopníkem v oblasti rostlinné biologie, zvláště v otázce, jak působí hormon auxin jako nejdůležitější koordinační signál k usměrňování růstu a vývoje rostlin," zdůvodnila porota výběr letošního nositele ocenění. Porota dále uvedla, že oceňuje "jednoho z nejkreativnějších výzkumníků v této oblasti, v níž Rakousko hraje vůdčí roli". Toto bádání je přitom podle poroty "hnací silou globální rostlinné biologie".

Výzkumník působící na rakouském vědeckém a technologickém institutu ISTA v Klosterneuburgu převzal ocenění vědeckého fondu FWF tento týden.

Oceněný chce s pomocí odměny mimo jiné podrobněji zkoumat podněty, které mohou vyvolat změny v obsahu hormonu auxinu v rostlinných buňkách. Kromě toho by chtěl se svým týmem zjistit více o roli tohoto mechanismu ve vývoji směrem ke stále složitějším rostlinám.

Friml už v minulost obdržel řadu významných ocenění. Například v roce 2010 dostal prestižní Körberovu cenu určenou evropským vědcům, v roce 2014 mu české ministerstvo školství udělilo Cenu Františka Běhounka a dostal také několik grantů od Evropské rady pro výzkum. Jméno Jiřího Frimla se opakovaně objevilo na seznamu nejcitovanějších vědců společnosti Clarivate Analytics.

Wittgensteinova cena, označovaná jako "rakouská Nobelova cena", má vynikajícím badatelům zajistit co nejvíce svobody při provozování badatelské činnosti, a umožnit tak stupňování jejich vědeckých výkonů. Ocenění, jehož dotace byla letos navýšena z 1,5 milionu eur na 1,7 milionu, financuje rakouské ministerstvo školství a uděluje FWF. Laureáty vybírá porota složená ze zahraničních vědců.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist