https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cesti-ekologove-predali-velvyslanci-petici-za-hambassky-les
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čeští ochránci přírody a klimatu předali velvyslanci petici za Hambašský les

11.10.2018 08:30 (ČTK)
Zástupci českého klimatického hnutí včera odpoledne předali petici požadující záchranu Hambašského lesa a dopis pro kancléřku Angelu Merkelovou německému velvyslanci v ČR Christophu Israngovi.
Zástupci českého klimatického hnutí včera odpoledne předali petici požadující záchranu Hambašského lesa a dopis pro kancléřku Angelu Merkelovou německému velvyslanci v ČR Christophu Israngovi.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Greenpeace
Zástupci českého klimatického hnutí včera odpoledne předali petici požadující záchranu Hambašského lesa a dopis pro kancléřku Angelu Merkelovou německému velvyslanci v ČR Christophu Israngovi. Lesu nacházejícímu se poblíž hnědouhelného dolu Hambach hrozí zánik kvůli těžbě uhlí. V tiskové zprávě o tom informovaly ekologické organizace Greenpeace ČR a Hnutí Duha.
 

V Německu podle nich během dvou týdnů podepsalo výzvu vládě k zastavení plánů na vykácení lesa přes 750.000 lidí, navíc se přidávají i další lidé z jiných států Evropské unie. Českých podpisů se za jeden týden nasbíralo přes 13.800. V lese se konalo několik demonstrací, v sobotu u Hambašského lesa sešlo na 50.000 ekologických aktivistů. Dvakrát se už také protestovalo před německou ambasádou v Praze.

Důl Hambach provozuje od roku 1978 německá firma RWE, těží v něm hnědé uhlí pro své elektrárny. Ekologové už dříve uvedli, že z původního pralesa zbylo za posledních 40 let pouze deset procent plochy, kterou se společnost také chystá vykácet. Les u Hambachu, ve kterém rostou stovky let staré duby a buky a kde žijí chránění živočichově, je asi 35 kilometrů západně od Kolína nad Rýnem. V Německu se stal symbolem ochrany životního prostředí a boje proti těžbě uhlí.

Německá policie zhruba před třemi týdny začala vyklízet protestní tábor v lese, v němž vzniklo 50 až 60 přístřešků v korunách stromů. Někteří aktivisté v nich bydlí už šest let, snaží se tím zabránit vykácení pralesa a dalšímu rozšíření uhelného dolu. Na místě již dříve zemřel novinář, který dění v lese dokumentoval. V pátek vydal nejvyšší správní soud spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko předběžné opatření, jímž pozastavil plány RWE na vymýcení lesa. Porost zůstane pod ochranou do konečného rozhodnutí, uvedl podle agentury DPA soud. To by podle RWE mohlo padnout až na konci roku 2020.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist