https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cesti-vedci-se-podileli-na-prvni-studii-vyskytu-nepuvodnich-druhu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čeští vědci se podíleli na první studii výskytu nepůvodních druhů

19.6.2017 00:30 | PRAHA (ČTK)
Nová zjištění ukazují, že celosvětové snahy o omezení dopadů invazí nepůvodních rostlin a živočichů a o ochranu původní přírody by se měly soustředit především na ostrovy a pobřeží. V těchto oblastech se nepůvodním druhům daří nejsnáze zdomácnět. / ilustrační foto
Nová zjištění ukazují, že celosvětové snahy o omezení dopadů invazí nepůvodních rostlin a živočichů a o ochranu původní přírody by se měly soustředit především na ostrovy a pobřeží. V těchto oblastech se nepůvodním druhům daří nejsnáze zdomácnět. / ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Čeští vědci se podíleli na první globální analýze míst, kde se vyskytují rostliny a zvířata, která zdomácněla mimo oblast svého původního rozšíření. Studii, která vznikla pod vedením univerzity v britském Durhamu, tento týden publikoval prestižní časopis Nature Ecology and Evolution. Spoluautory analýzy jsou Petr Pyšek a Jan Pergl z Botanického ústavu Akademie věd ČR a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. ČTK o tom informovala mluvčí akademie Miroslava Kaňková.
 

Nová zjištění ukazují, že celosvětové snahy o omezení dopadů invazí nepůvodních rostlin a živočichů a o ochranu původní přírody by se měly soustředit především na ostrovy a pobřeží. V těchto oblastech se nepůvodním druhům daří nejsnáze zdomácnět. Z přímořských oblastí se nové druhy dostávají do nitra kontinentů. Přitom platí, že jim víc vyhovuje dobrá ekonomická situace regionu a vyšší hustota zalidnění.

"Teď když víme, jak jsou jednotlivé světové oblasti ohroženy konkrétními nepůvodními skupinami, umožní nám to lépe naměřovat prostředky na potlačení dopadů invazí," řekl Pyšek. Jedním z možných řešení může být regulace počtů zdomácnělých druhů.

Studie je založena na datech o osmi skupinách organismů. Těmi jsou cévnaté rostliny, pavouci, mravenci, ryby, obojživelníci, plazi, ptáci a savci. Jejich výskyt vědci zkoumali na 186 ostrovech a 423 pevninských oblastech po celém světě. Zjistili, že mezi tři nejzasaženější regiony patří Havajské ostrovy, Severní ostrov Nového Zélandu a indonéské Malé Sundy.

Na Havajských ostrovech žije velký počet zdomácnělých druhů ze všech skupin, které studie zahrnula. Na Novém Zélandu tvoří nepůvodní druhy polovinu flóry a predátoři mezi savci představují vážné ohrožení pro mnoho druhů ptáků, kteří v předchozích staletích nemuseli na izolovaném ostrově takovému nebezpečí čelit.

V Evropě sice počty zdomácnělých druhů cizího původu nedosahují takových hodnot, mezi pevninskými oblastmi ale podle studie patří k poměrně ohroženým. Vědci to dokládají na trvalé přítomnosti papouška alexandra malého nebo veverky šedé, která v některých oblastech vytlačuje původní domácí veverku. Objevují se i méně známé druhy pavouků, jako je jedovatá snovačka ostrovní, která se do Británie dostala s dováženým ovocem.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist