https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cestnym-obcanem-jihlavy-se-stal-prvni-reditel-tamni-zoo-vladislav-jirousek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čestným občanem Jihlavy se stal první ředitel tamní zoo Vladislav Jiroušek

27.4.2024 00:12 | JIHLAVA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Čestným občanem Jihlavy se stal Vladislav Jiroušek, první a nejdéle sloužící ředitel jihlavské zoologické zahrady. Z někdejšího zookoutku za 39 let ve funkci vybudoval renomovanou zoologickou zahradu. Dvě volební období byl také jihlavským zastupitelem. Udělení čestného občanství na dnešním jednání schválili zastupitelé města, nikdo nebyl proti.
 

Vladislav Jiroušek je čestným členem Světové asociace zoologických zahrad a akvárií i čestným členem Unie českých a slovenských zoologických zahrad, jejímž byl 15 let prezidentem, uvedla radnice. Zookoutek v Jihlavě zachránil před likvidací, nastoupil tam v roce 1967.

Ve svém archivu má Jiroušek snímky téměř 2000 druhů zvířat, a také přírody z několika desítek zemí světa. Vlastní největší archiv diapozitivů zvířat v ČR a jako profesionální fotograf vystavuje doma i v zahraničí. Mimo jiné své fotografie prezentuje ve světové galerii World Webphoto Gallery. Procestoval přes 80 zemí.

Loni se mezi čestné občany Jihlavy zařadil bývalý československý hokejový útočník a trenér Jiří Holík, ocenění dostal za vynikající sportovní výsledky. V roce 2021 bylo čestné občanství uděleno dvojnásobnému olympijskému vítězi v judu Lukáši Krpálkovi, který je rodákem z Jihlavy.

Seznam čestných občanů Jihlavy do dneška čítal 90 jmen. První ocenění bylo udělené v roce 1825.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist