https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cez-loni-zvysil-vyrobu-elektriny-o-11-pct
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČEZ loni zvýšil výrobu elektřiny o 1,1 pct.

27.1.2005 13:46 | PRAHA (ČIA)
Na rekordních 61,6 miliardy kWh vzrostla v loňském roce výroba elektřiny v elektrárnách společnosti ČEZ. Oproti roku 2003 to představuje nárůst o 1,1 procenta. Celkem 54,6 procenta elektřiny ČEZ vyrobil v tepelných a 42,7 procenta v jaderných elektrárnách. Zbývajících 2,6 procenta připadá na vodní energii a další zdroje. ČIA to dnes sdělil tiskový mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
 

Tepelné elektrárny ČEZ vyrobily 33,67 miliardy kWh elektřiny, což je meziročně o jedno procento méně. "Z tohoto množství bylo 149 milionů kWh vyrobeno z biomasy," zmínil Kříž. Jaderné elektrárny zvýšily svoji produkci meziročně o 1,8 procenta na 26,325 miliardy kWh. Vodní elektrárny vyrobily 1,61 miliardy kWh, což je oproti předchozímu roku nárůst o 58 procent. "To je dáno především tím, že rok 2003 patřil k velmi suchým," dodal Kříž.

Tři větrné elektrárny společnosti ČEZ vyrobily 478 tisíc kWh, což meziročně představuje nárůst o 103 procent. Solární elektrárna v areálu Jaderné elektrárny Dukovany vyrobila pouze osm tisíc kWh elektřiny.

V uvedených výsledcích nejsou zahrnuty další společnosti skupiny ČEZ. Z dceřiných společností ČEZ vyrábí nejvíce elektřiny Energetika Vítkovice. Ta v loňském roce zvýšila výrobu o 12,7 procenta na 336 milionů kWh. "Nižší výroba elektrické energie v roce 2003 byla zapříčiněna plánovanou opravou výrobního zařízení," uvedl mluvčí společnosti Jaroslav Jurča.

ČEZ provozuje dvě jaderné elektrárny, 10 uhelných, 12 vodních a trojici větrných elektráren. Na výrobě elektřiny v ČR se podílí 74 procenty. Za první tři čtvrtletí loňského roku skupina ČEZ vykázala konsolidovaný čistý zisk 10,2 miliardy korun, provozní zisk 15,13 miliardy a tržby 73,06 miliardy. Celkem 67,6 procenta akcií ČEZ vlastní stát, zbytek drží finanční a drobní investoři.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist