https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cez-se-soudi-s-polskem-o-ctvrt-miliardy-korun-kvuli-nevydanym-povolenkam
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČEZ se soudí s Polskem o čtvrt miliardy korun kvůli nevydaným povolenkám

13.5.2022 01:13 | PRAHA (ČTK)
Komíny
Komíny
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Energetická skupina ČEZ se soudí s Polskem o kompenzaci za nevydané emisní povolenky. Dceřiná společnost CEZ Skawina za to žádá odškodnění zhruba 46,8 milionu polských zlotých, v přepočtu asi čtvrt miliardy korun. Polsko firmě povolenky nedalo kvůli údajnému nesouladu národního a evropského práva. Vyplývá to z informací ve výroční zprávě Skupiny ČEZ, na které upozornil web Hospodářských novin HN.cz.
 

Žalobu proti polskému státu podala společnost EZ Skawina loni v listopadu. Domáhá se v ní kompenzace za povolenky na vypuštění 176 197 tun skleníkových plynů. Firma tvrdí, že povolenky měla dostat bezplatně, protože splnila úkol z polského Národního investičního plánu. Šlo o investice do ekologizačních opatření v řádu desítek milionů zlotých, řekl mluvčí společnosti ČEZ Martin Schreier Hospodářským novinám.

Polské ministerstvo klimatu a životního prostředí ale emisní povolenky vydat odmítlo. Argumentovalo nesouladem mezi polským národním právem a unijní směrnicí.

"Z důvodu nevydání emisních povolenek podala společnost CEZ Skawina S.A. žalobu o zaplacení kompenzace za odpovědnost členského státu za porušení práva EU," uvádí se ve výroční zprávě skupiny ČEZ za loňský rok. Spor podle ní řeší soud prvního stupně, jeho výsledek nelze předjímat.

Na polský energetický trh vstoupil ČEZ v roce 2006 koupí elektráren Skawina a Elcho (nyní Chorzów) od americké společnosti PSEG. Šlo o investici za 10,8 miliardy korun. Skawina je druhým největším dodavatelem tepla do Krakova a Skawiny, Chorzów je jedním z největších dodavatelů tepla do Katovic a dalších městských aglomerací ve Slezsku.

V roce 2020 ČEZ oznámil, že začíná hledat zájemce o svých pět polských firem. Zájem projevilo 14 potenciálních investorů, k prodeji ale nakonec nedošlo. Loni na podzim skupina prodej zastavila s odůvodněním, že nabízené ceny nebyly dostatečně ekonomicky atraktivní.

Kromě Skawiny a Chorzówa včetně projektu Chorzów II zvažoval ČEZ prodat i firmy CEZ Produkty Energetyczne Polska a CEZ Polska. První z nich poskytuje podporu při nakládání s vedlejšími energetickými produkty, druhá prodává komodity velkoodběratelům a podnikatelskému maloodběru.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist