https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chile-jako-prvni-zeme-jizni-ameriky-zakazalo-igelitky-v-obchodech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chile jako první země Jižní Ameriky zakázalo igelitky v obchodech

6.2.2019 09:27 | SANTIAGO DE CHILE (ČTK)
Od tohoto týdne hrozí prodejcům v chilských supermarketech pokuta 370 dolarů (asi 8300 Kč) za každou plastovou tašku, kterou dají zákazníkovi. Ilustrační snímek.
Od tohoto týdne hrozí prodejcům v chilských supermarketech pokuta 370 dolarů (asi 8300 Kč) za každou plastovou tašku, kterou dají zákazníkovi. Ilustrační snímek.
Foto | moriza / Flickr
Chile se stalo první jihoamerickou zemí, která zakázala v obchodech igelitové tašky. Zákon vstoupil v platnost loni v létě, o víkendu skončilo přechodné období pro velké obchody a supermarkety. Informovala o tom místní média.
 

Od tohoto týdne hrozí prodejcům v chilských supermarketech pokuta 370 dolarů (asi 8300 Kč) za každou plastovou tašku, kterou dají zákazníkovi. Výjimku mají potraviny, které musejí být v sáčku z hygienických důvodů. Malí obchodníci dostali delší přechodné období, takže ještě rok a půl mohou dávat zákazníkům maximálně dvě igelitové tašky na jeden nákup.

"Jsme rádi, že občané tento krok podporují a zvykli si používat jiné tašky na nákup," komentovala postupné zavádění opatření ministryně životního prostředí Carolina Schmidtová.

Podle chilské vlády se v zemi ročně vyrobí 3,2 miliardy igelitek. "Používá se 15 minut a 400 let pak znečišťuje naše moře a města," uvedl na twitteru chilský prezident Sebastián Piňera.

Podle některých ale zákaz igelitových tašek životnímu prostředí zas tak neuleví. Mnozí igelitky používali v domácnostech na odpadky a místo toho nyní budou kupovat více sáčků na odpadky. "Pokud chceme, aby opatření měla opravdový ekologický efekt, musíme snížit používání plastů na všech frontách, například i u obalů jídel," řekl serveru BBC šéf organizace Greenpeace v Chile Matías Asún.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist