https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chmu-brno-cervencove-prutoky-byly-nadprumerne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČHMÚ Brno: Červencové průtoky byly nadprůměrné

1.9.2020 09:47 | BRNO (ČTK)
Podle dat červencové průtoky odpovídaly 163 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku (z let 1981 až 2010).
Podle dat červencové průtoky odpovídaly 163 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku (z let 1981 až 2010).
Červencové průtoky v tocích, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologické ústavu (ČHMÚ), dosáhly 163 procent dlouhodobého měsíčního průtoku. Loňské červencové průtoky odpovídaly jen 35 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku, uvedl na blogu meteorologů Jáchym Brzezina z brněnské pobočky.
 

Pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky - území Jihomoravského kraje, větší část Zlínského kraje a východní oblasti Kraje Vysočina. Průtoky odborníci zjišťují na 72 měrných stanicích. Podle těchto dat červencové průtoky odpovídaly 163 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku (z let 1981 až 2010).

"Nad dlouhodobým průměrným průtokem se držely především toky na Vysočině a toky odvodňující Drahanskou vrchovinu, celkem 45 stanic. Pod normálem jich bylo 27, a to hlavně stanice na tocích ve východní části území," uvedl Brzezina.

Neobvykle vysoké průtoky meteorologové zaznamenali už v červnu, kdy dosáhly 215 procent dlouhodobého měsíčního průtoku. V červnu také zaznamenali několik povodní. V červenci některé toky také překročily stupně povodňové aktivity. Podle meteorologů šlo ale spíše o dozvuky z června, když v červenci byly zvýšené průtoky především ve stanicích pod nádržemi, které byly kvůli povodním plné.

"Z červencových srážek se více rozvodnila pouze Řečice, jejíž kulminační průtok dosahoval úrovně dvou až pětileté povodně," uvedl Brzezina. Stalo se tak 14. července ve stanici Nová Říše na Jihlavsku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist