https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chmu-brno-listopadove-prutoky-byly-nadprumerne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČHMÚ Brno: Listopadové průtoky byly nadprůměrné

18.12.2023 10:26 (ČTK)
Řeka Morava
Řeka Morava
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Listopadové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 111 procent obvyklého stavu. V říjnu byly na 48 procentech, v září na 57 procentech. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Barbora Špinarová a Jáchym Brzezina.
 

Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky - Jihomoravský kraj, větší část Zlínského kraje a východ Kraje Vysočina. Průtoky odborníci zjišťovali na 73 měrných stanicích a v listopadu odpovídaly 111 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku z let 1991 až 2020.

"V listopadu byla vodnost toků výrazně vyšší oproti předchozímu měsíci. Ze 73 hodnocených stanic bylo pouze osm stanic pod dlouhodobým měsíčním průměrem 50 procent. Na 34 sledovaných stanicích se průtok pohyboval v rozmezí 50 až 100 procent a na 31 stanicích přesáhl 100 procent," uvedli odborníci.

Hranici 200 procent dlouhodobého měsíčního průtoku přesáhlo šest stanic. Nejvyšší vodnost dosáhla stanice VD Bojkovice na vodním toku Kolelač, šlo o 489 procent dlouhodobého měsíčního průtoku. Naopak nejnižší vodnost odborníci zaznamenali na vodním toku Jevišovka ve stanici Božice, šlo o 27,5 procenta dlouhodobého měsíčního průtoku. Stupně povodňové aktivity v červnu nepřekročila žádná ze stanic.

Průtoky v tocích byly podprůměrné celý loňský rok, nepřetržitě 17 měsíců v řadě, a to od září 2021. Do nadprůměru se dostaly až letos v únoru, kdy dosáhly 113 procent obvyklého stavu. Například v březnu byly na 43 procentech, v dubnu na 123 procentech. Nadprůměrné byly i v květnu, kdy dosáhly 122 procent, v červnu ale byly zase jen na 56 procentech. Loni listopadové průtoky v řekách dosáhly 53 procent obvyklého stavu, pod průměrem byly tehdy patnáctý měsíc po sobě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist