https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chmu-brno-prutoky-byly-sedmy-mesic-po-sobe-podprumerne-v-breznu-byly-na-23-pct
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČHMÚ Brno: Průtoky byly sedmý měsíc po sobě podprůměrné, v březnu byly na 23 procentech

22.4.2022 00:22 | BRNO (ČTK)
Březnové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 23 procent obvyklého stavu. Pod průměrem byly sedmý měsíc po sobě, v únoru byly na 78 procentech. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Eliška Baráková a Jáchym Brzezina.
 

Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky - Jihomoravský kraj, větší část Zlínského kraje a východ Kraje Vysočina. Průtoky odborníci zjišťovali na 69 měrných stanicích a v březnu odpovídaly 23 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku z let 1981 až 2010.

U všech sledovaných vodních toků byla podle odborníků jejich vodnost mezi hranicí sucha a dlouhodobým průměrným průtokem. "Vyšší vodnost měly větší vodní toky jako Svitava a Jihlava, naopak menší vodnost měly toky pod některými nádržemi a vodní toky ve východní části pobočky Brno. Pod hranicí sucha, stejně tak nad dlouhodobým průměrným průtokem, nebyla v březnu žádná stanice," uvedli hydrometeorologové.

Překročení stupňů povodňové aktivity evidovali na čtyřech stanicích. Šlo o VD Bojkovice (Kolelač), Boskovice (Bělá), VD Nové Mlýny (Dyje) a Břeclav-Ladná (Dyje), které se nachází pod přehradami a průtok byl zvýšen cíleně manipulacemi na nádržích.

Loňské průtoky se pod normál dostaly poprvé v březnu a dubnu, v létě byly kolem průměru. Například červencové průtoky dosáhly 94 procent, srpnové 116 procent. Poté už byly podprůměrné. V září byly na 81 procentech, v říjnu na 69 procentech, v listopadu na 55 procentech, v prosinci na 68 procentech.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist