https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chmu-brno-rijnove-prutoky-byly-podprumerne-dosahly-48-procent
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČHMÚ Brno: Říjnové průtoky byly podprůměrné, dosáhly 48 procent

19.11.2023 22:33 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Palickap / Wikimeda Commons
Říjnové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 48 procent obvyklého stavu. V září byly na 57 procentech, v srpnu na 105 procentech. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Barbora Špinarová a Jáchym Brzezina.
 

Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky - Jihomoravský kraj, větší část Zlínského kraje a východ Kraje Vysočina. Průtoky odborníci zjišťovali na 73 měrných stanicích a v říjnu odpovídaly 48 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku z let 1991 až 2020.

Ze 73 hodnocených stanic bylo 42 stanic pod dlouhodobým měsíčním průměrem 50 procent, na 29 sledovaných stanicích se průměr pohyboval v rozmezí 50 až 100 procent. "Pouze na dvou stanicích přesáhl dlouhodobý měsíční průtok 100 procent a na žádné stanici nepřekročil hranici 200 procent," uvedli odborníci.

Nejvyšší vodnost dosáhla stanice VD Opatovice na vodním toku Malá Haná, šlo o 123 procent dlouhodobého měsíčního průtoku. Naopak nejnižší vodnost odborníci zaznamenali na vodním toku Velička ve stanici Strážnice, šlo o 5,85 procenta dlouhodobého měsíčního průtoku. Na žádné stanici neevidovali překročení stupňů povodňové aktivity.

Průtoky v tocích byly podprůměrné celý loňský rok, nepřetržitě 17 měsíců v řadě, a to od září 2021. Do nadprůměru se dostaly až letos v únoru, kdy dosáhly 113 procent obvyklého stavu. Například v březnu byly na 43 procentech, v dubnu na 123 procentech. Nadprůměrné byly i v květnu, kdy dosáhly 122 procent, v červnu ale byly zase jen na 56 procentech. Loni říjnové průtoky v řekách dosáhly 56 procent obvyklého stavu, pod průměrem byly tehdy čtrnáctý měsíc po sobě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist