https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chmu-brno-unorove-prutoky-byly-nadprumerne-dosahly-219-pct
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČHMÚ Brno: Únorové průtoky byly nadprůměrné, dosáhly 219 procent

26.3.2021 00:47 | BRNO (ČTK)
V měsíci zaznamenali i dosažení stupňů povodňové aktivity, a to na 21 stanicích, především na začátku měsíce. Nejčastěji šlo pouze o překročení prvního stupně, tedy bdělosti.
V měsíci zaznamenali i dosažení stupňů povodňové aktivity, a to na 21 stanicích, především na začátku měsíce. Nejčastěji šlo pouze o překročení prvního stupně, tedy bdělosti.
Foto | Luca Bravo / unsplash.com
Hydrologická situace v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologické ústavu (ČHMÚ), byla v únoru stejně jako v lednu příznivá. Průtoky dosáhly 219 procent obvyklého stavu. Na blogu brněnských hydrometeorologů to uvedli Jana Boráková a Jáchym Brzezina. Nadprůměrné průtoky hydrometeorologové evidovali i v celé druhé polovině loňského roku.
 

Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky - území Jihomoravského kraje, větší část Zlínského kraje a východní oblasti Kraje Vysočina. Průtoky odborníci zjišťovali na 70 měrných stanicích. Podle těchto dat únorové průtoky odpovídaly 219 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku z let 1981 až 2010.

"Množství únorových srážek se pohybovalo kolem normálu, vodnost toků ovlivnil především tající sníh. V únorovém průměru byly všechny stanice mimo VD Opatovice (Haná) nad normálem," uvedli hydrometeorologové.

V měsíci zaznamenali i dosažení stupňů povodňové aktivity, a to na 21 stanicích, především na začátku měsíce. Nejčastěji šlo pouze o překročení prvního stupně, tedy bdělosti. Na stanicích Opatovice nad nádrží (Haná) a Janov (Moravská Dyje) byl překročen i druhý stupeň, tedy pohotovost.

Nadprůměrné průtoky v tocích hydrometeorologové zaznamenávají od loňského léta. Letos v lednu šlo o 154 procent obvyklého stavu. Například v červnu dosáhly 215 procent, v červenci stejně jako v září 163 procent, v srpnu 157 procent. V říjnu pak dokonce 485 procent a v listopadu 238 procent. Na jaře byla situace opačná, například březnové hodnoty odpovídaly jen 37 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist