https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chodov-zacne-spolupracovat-se-zemedelskou-univerzitou-ve-skolstvi-i-vyzkumu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chodov začne spolupracovat se zemědělskou univerzitou. Vzniknout tu má Envicentrum

18.4.2024 10:02 | CHODOV (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Město Chodov začne úzce spolupracovat s Českou zemědělskou univerzitou v Praze (ČZU). ČZU pomůže s nastartováním technického lycea, které chce v nejbližších letech otevřít Chodov, město se ale také zapojí do výzkumných činností, které ČZU připravuje v Karlovarském kraji při přechodu z uhelného průmyslu na jiné obory. Přímo v Chodově pak vznikne environmentální centrum. Memorandum o spolupráci podepsali v Chodově rektor ČZU Petr Sklenička a starosta Chodova Patrik Pizinger (Místní).
 

"Rádi bychom toto environmentální centrum posunuli více praktickým směrem, než bývá většina takových center zaměřena. To znamená, aby studenti byli seznamováni s praktickými dopady udržitelnosti, ekologická výchova aby byla provozována na praktických příkladech, ať už se jedná o energetiku, o zemědělství nebo o lesnictví," uvedl rektor Sklenička.

V Envicentru by univerzita chtěla v projektu Chytrá krajina 2030+, který byl vybrán mezi strategické v transformaci regionu, zkoumat řešení společných vědecko-výzkumných projektů zaměřených na ochranu životního prostředí a resocializaci v krajině zasažené těžbou.

Vstup univerzity je podle starosty Pizingera pro každé město příležitostí. Jak dnes řekl, kromě obecných možností lepšího přístupu ke vzdělání a vědě a výzkumu půjde o praktickou spolupráci zejména na vzniku a fungování technického lycea Avantech, kde by se univerzita měla zapojit jak při tvorbě výukových programů, tak i v samotné výuce.

Chodov by se také podle Pizingera měl stát zkušebním městem, ve kterém by se měla zkoušet opatření, která by měla ve městech snížit dopady oteplování klimatu. Půjde o přizpůsobení budov, v létě přehřátých veřejných prostranství, ale i zeleně tak, aby se města lépe vyrovnala s měnícími se podmínkami.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist