https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chomutov-zakazal-kvuli-suchu-odebirat-vodu-z-potoku-a-rek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chomutov zakázal kvůli suchu odebírat vodu z potoků a řek

5.8.2019 00:13 | CHOMUTOV (ČTK)
Chomutov zakázal kvůli suchu odebírat vodu z desítky potoků a řek k zalévání zahrad, napouštění bazénů nebo zavlažování sportovišť. / Ilustrační foto
Chomutov zakázal kvůli suchu odebírat vodu z desítky potoků a řek k zalévání zahrad, napouštění bazénů nebo zavlažování sportovišť. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Chomutov zakázal kvůli suchu odebírat vodu z desítky potoků a řek k zalévání zahrad, napouštění bazénů nebo zavlažování sportovišť. Včera to novináři zjistili na internetových stránkách chomutovského magistrátu. Zákaz platí až do odvolání. Odebírání vody i přes zákaz je kvalifikováno jako přestupek a je možné uložit pokutu ve výši až 100.000 korun, upozorňuje chomutovský vodoprávní úřad. Už na konci července zakázali v Ústeckém kraji čerpat vodu z toků také na Ústecku a Děčínsku.
 

Zákaz se vztahuje na odběr povrchových vod pomocí technického zařízení, jako jsou čerpadla nejen přímo v Chomutově, ale v celé spádové oblasti. Čerpat vodu z potoků a řek nesmějí obyvatelé v celém povodí Hačky, Podkrušnohorského přivaděče, Prunéřovského potoka, Chomutovky, Hutné, Bíliny, Hutního potoka nebo přivaděče Ohře.

Podle informací z Povodí Ohře potoky a řeky vlivem dlouhotrvajícího sucha a přetrvávajícího nedostatku srážek vysychají. Na řadě míst se snížily průtoky tak výrazně, že hrozí nebezpečí kyslíkového deficitu, který může vážně ohrozit vodní a na vodu vázané ekosystémy.

Přestože se v posledních dnech objevily na celém území Česka přeháňky a bouřky, místy i s intenzivními dešti, byly jen lokální. Území zasažené půdním suchem se dál rozšiřuje. Podle informací z Českého hydrometeorologického úřadu je suchem postiženo více než 75 procent území České republiky a hladiny potoků a řek na celém území dál klesají.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist