https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chorvatsko-ohlasilo-vyskyt-ptaci-chripky-s-nakazlivym-podtypem-h5n1
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chorvatsko ohlásilo výskyt ptačí chřipky s nakažlivým podtypem H5N1

21.11.2023 23:02 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Chorvatsko ohlásilo výskyt vysoce patogenního viru ptačí chřipky na drůbeží farmě. Dnes to s odvoláním na chorvatské úřady uvedla Světová organizace pro zdraví zvířat (WOAH), podle které jde o vysoce nakažlivý podtyp H5N1. Ohnisko nákazy bylo zjištěno u pěti kusů v hejnu čítajícím 19 600 zvířat. Farma se nachází ve vnitrozemské Brodsko-posávské župě poblíž hranic s Bosnou a Hercegovinou.
 

Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už také u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci už několik staletí, a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež.

V České republice se doposud největší ohnisko ptačí chřipky objevilo na konci loňského roku v Brodu nad Tichou na Tachovsku. Ve třech halách společnosti Česká drůbež veterináři nařídili postupně likvidaci více než 740.000 slepic. To odpovídalo zhruba 15 procentům všech nosnic v českých chovech. V plném provozu firma chov obnovila asi po devíti měsících.

Ptačí chřipku, která byla známá už v 19. století pod názvem ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Podtyp viru H5N1 je zvláště nebezpečný.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist