https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chrudim-chce-v-byvale-transporte-vybudovat-velky-separacni-dvur
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chrudim chce v bývalé Transportě vybudovat velký separační dvůr

5.9.2019 00:06 | CHRUDIM (ČTK)
Chrudim chce vybudovat velký separační dvůr pro nakládání s komunálním odpadem. Připravuje se na dobu, kdy bude zakázáno odpadky vozit na skládku. Zařízení by mělo vzniknout v areálu bývalého podniku Transporta, řekl v úterý novinářům starosta František Pilný (ANO).
 

"Bude se tam třídit komunální odpad, měla by tam být kompostárna, drtírna a podobně, abychom byli co nejméně závislí na tom, co budeme s odpadem dělat," uvedl Pilný.

Nyní se obsah popelnic a kontejnerů ukládá na skládku v 15 kilometrů vzdálených Nasavrkách. Její kapacita se ale časem naplní a vozit velká množství odpadků daleko by bylo drahé. Část odpadu by se mohla zpracovávat na takzvané alternativní palivo a uplatnit v cementárně v Prachovicích. Velká spalovna komunálního odpadu by mohla vzniknout v Opatovicích nad Labem. V každém případě bude nutné objem materiálu minimalizovat vytříděním, vysušením a slisováním.

Podle místostarosty Aleše Nunváře (Piráti) nechá město připravit projektovou dokumentaci a požádá o stavební povolení. Jednou z variant je i vlastní výroba tuhého alternativního paliva. Pozemky jsou ve vlastnictví Chrudimi.

Náklady na nový separační dvůr se předběžně odhadují na 120 milionů korun. Město chce na financování jeho výstavby získat dotaci z programu Integrovaných územních investic (ITI) Hradecko-pardubické aglomerace v příštím programovém období.

V Chrudimi již jeden separační dvůr funguje u výjezdu z města směrem na Slatiňany. Vloni jej radnice nákladem 13 milionů korun nechala zmodernizovat a rozšířit, přesto potřebám nebude dostačovat.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Pavel Dosoudil
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist