https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chyjice-souhlasi-se-stavbou-slunecni-elektrarny-rozhodli-lide-v-referendu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chyjice souhlasí se stavbou sluneční elektrárny, rozhodli lidé v referendu

6.7.2023 00:29 | CHYJICE (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Obyvatelé Chyjic na Jičínsku souhlasí se stavbou fotovoltaické elektrárny v katastru obce. Rozhodli o tom lidé v nedávném referendu. Výsledek je pro obec závazný. Obec má 170 obyvatel, volit mohlo 125 lidí, přišlo jich 61, pro se vyslovilo 41, dvacítka byla proti. Starostka Romana Medveďová (Odhodlaní pro obec) je s výsledky spokojená, přínos pro obec je podle ní obrovský. Investor by mohl začít s instalací příští jaro, dodala.
 

Lidé odpovídali na otázku, jestli souhlasí s postavením fotovoltaické elektrárny na obecních pozemcích č. 1018 a 1040 v katastrálním území Chyjic. Aby bylo referendum platné, musí přijít aspoň 35 procent voličů, pro jednu z variant je nutné, aby hlasovala minimálně čtvrtina z příchozích. V květnu o plebiscitu rozhodli zastupitelé, protože chtěli, aby lidé měli možnost se k dlouhodobé investici vyjádřit.

S nabídkou postavit sluneční elektrárnu o výkonu až 19 megawattů přišla firma 8m group. Vybrala k tomu pozemky o rozloze 24,4 hektaru, nacházejí se v severovýchodní části katastru. Větší z pozemků o rozloze asi 14 hektarů patří obci a investor si jej od ní chce pronajmout. Druhý pozemek je v soukromém vlastnictví.

Z pronájmu bude mít obec příjem, téměř 950 000 korun ročně. Nájemné má zohledňovat inflaci. Fotovoltaiku tam chce mít firma 30 let. "Za sebe jsem spokojená moc, přínos pro obec je obrovský. Naše obec nemá pořádné zázemí vodovodu a kanalizaci, chtěli bychom to rozhodně zlepšit. Máme velkou zchátralou budovu v obecním majetku, mám na mysli byty pro občany, nechat si tam místnost jako komunitní zázemí," řekla starostka.

Podle investora leží pozemky pro elektrárnu v dostatečné vzdálenosti od zastavěného území, od kterého je navíc odděluje les. "Dotčené pozemky mají nižší bonitu půdy. Jsou v blízkosti přípojného bodu. Po dohodě umíme projekt vizuálně a fakticky oddělit od okolí živými ploty a remízky," uvedla firma v prezentaci projektu elektrárny.

Podle starostky by investor mohl začít s instalací příští rok na jaře. Změna územního plánu není potřebná. "Jediné, co musí firma udělat, je, že pozemky dočasně nechá vyjmout ze zemědělského fondu," řekla starostka.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist