https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cina-a-indie-nezaslaly-osn-sve-aktualizovane-cile-na-snizeni-emisi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čína a Indie nezaslaly OSN své aktualizované cíle na snížení emisí

2.8.2021 01:15 (ČTK)
Čína je zemí, která vypouští největší objem skleníkových plynů na světě. Indie je pak třetí ve světovém srovnání. Druhá nejvýznamnější země, Spojené státy, zaslala plán v dubnu.
Čína je zemí, která vypouští největší objem skleníkových plynů na světě. Indie je pak třetí ve světovém srovnání. Druhá nejvýznamnější země, Spojené státy, zaslala plán v dubnu.
Čína a Indie nezaslaly včas své aktualizované národní plány na dosažení závazků stanovených klimatickou dohodou OSN. V nich měly zhodnotit svůj postup, například ve snižování emisí skleníkových plynů, a stanovit cíle na další léta. Lhůta na zaslání plánů vypršela posledního července, poté co ji OSN prodloužila, informovala agentura AP.
 

Čína je zemí, která vypouští největší objem skleníkových plynů na světě. Indie je pak třetí ve světovém srovnání. Druhá nejvýznamnější země, Spojené státy, zaslala plán v dubnu. Své národní plány poslalo 110 zemí, dalších skoro 90 státu tak ale neučinilo. Jedná se například o Jižní Afriku či Saúdskou Arábii.

Lhůtu při tom OSN posunulo o sedm měsíců kvůli epidemii covidu-19. Generální tajemnice Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC) Patricia Espinosová uvedla, že materiály, které dorazí po dnešním datu, nebo možné zařadit mezi podklady pro klimatický summit OSN (COP26), který se uskuteční v polovině listopadu ve skotském Glasgow.

Nadcházející klimatický summit je podle agentury DPA považován za obzvlášť důležitý. Státy by měly do jeho začátku připravit ambiciózní klimatické plány. Cílem je naplnit závazky vyplývající z pařížské dohody z roku 2015, a sice dosáhnout toho, aby růst globální průměrné teploty zůstal pod dvěma stupni Celsia oproti hodnotám před průmyslovou revolucí.

Espinosová uvedla, že předchozí zprávy ukázaly, že se země málo snaží, aby dosáhly cílů klimatické hodnoty uzavřené v roce 2015 v Paříži. "Vlny extrémního vedra, sucha a záplavy všude na světě jsou vážným varováním, že je potřeba udělat více," uvedla Espinosová.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist