https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cina-hodla-zvysit-rybolov-na-volnem-mori
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čína hodlá zvýšit rybolov na volném moři

22.2.2018 07:48 (ČTK)
Čínská rybářská flotila zvýšila výlov během pěti let do roku 2016 o téměř 50 procent, což v mezinárodním společenství vyvolalo obavy z poklesu zásob ryb a nelegálního rybolovu v cizích teritoriálních vodách. Čínské rybáře zachytily pobřežní hlídky v tak vzdálených zemích, jako je Argentina, Ekvádor nebo Guinea. / Ilustrační foto
Čínská rybářská flotila zvýšila výlov během pěti let do roku 2016 o téměř 50 procent, což v mezinárodním společenství vyvolalo obavy z poklesu zásob ryb a nelegálního rybolovu v cizích teritoriálních vodách. Čínské rybáře zachytily pobřežní hlídky v tak vzdálených zemích, jako je Argentina, Ekvádor nebo Guinea. / Ilustrační foto
Čína hodlá zvýšit rybolov na volném moři, protože zásoby ryb v jejích teritoriálních vodách jsou značně vyčerpané. Státem dotovaná rybářská flotila má podle plánu ministerstva zemědělství zvýšit výlov z ročních dvou milionů tun v roce 2016 na 2,3 milionu v roce 2020. Uvedl to list Financial Times a dodal, že v roce 2016 bylo podle dat OSN ve světě vyloveno na 90 milionů tun volně žijících ryb.
 

Čínská rybářská flotila zvýšila výlov během pěti let do roku 2016 o téměř 50 procent, což v mezinárodním společenství vyvolalo obavy z poklesu zásob ryb a nelegálního rybolovu v cizích teritoriálních vodách. Čínské rybáře zachytily pobřežní hlídky v tak vzdálených zemích, jako je Argentina, Ekvádor nebo Guinea.

Čínské dotace na pohonné hmoty pro rybářskou flotilu byly klíčovým tématem schůzky Světové obchodní organizace (WTO) na ministerské úrovni v Buenos Aires loni v prosinci, ale Peking s ukončením plateb nesouhlasil. Čína před zahájením jednání uvedla, že do roku 2020 zavede maximální kvótu na počet svých plavidel pro rybolov na volném moři ve výši 2000 lodí, což je zhruba o stovku víc než má dnes. Nicméně tato kvóta nebrání čínským rybářským společnostem používat větší lodě.

V provincii Fu-ťien byly minulý měsíc dokončeny dvě námořní lodě dlouhé 77 metrů, zatímco v provincii Kuang-tung byly v prosinci spuštěny na vodu dvě 51 metrů dlouhé lodě. Místní vlády mají v tomto směru ambiciózní plány, například Fu-ťien chce do roku 2020 vyrobit 150 plavidel. Kromě toho firmy v rámci budování nové Hedvábné stezky staví zpracovatelské kapacity v Africe.

"Čínské místní vlády mají stále ambice expanzi rybolovu stimulovat a reforma subvencování sektoru zatím není na pořadu dne. Čína musí zásadně zbrzdit, aby předešla tomu, že tato záležitost poškodí její mezinárodní renomé," prohlásil analytik Greenpeace Po-lej Liou.

Expanze rybolovu na volném moři je podporována v době, kdy zásoby ryb v pobřežních vodách prudce klesají a Čína platí rybářům, aby malé lodě pro lov v těchto oblastech dali do šrotu. Ministerstvo zemědělství v roce 2016 konstatovalo, že ve Východočínském moři nezůstaly prakticky žádné ryby.

Peking se kromě toho také snaží obnovit sladkovodní rybí populaci zdecimovanou nadměrným rybolovem i znečištěním. V těchto dnech oznámil první zákaz sezónního rybolovu ve Žluté řece, která je druhou nejdelší vodní cestou v zemi. Moratorium bude trvat tři měsíce a následuje obdobná opatření na Perlové řece a na nejdelším vodním toku Jang-ce.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist