https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cina-otevira-pet-pilotnich-zon-na-podporu-tzv-zelenych-financi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čína otevírá pět pilotních zón na podporu tzv. zelených financí

28.6.2017 01:20 (ČTK)
Čína vyhlásila válku znečištění před čtyřmi lety ve snaze napravit dopady více než třiceti let nespoutaného hospodářského růstu na půdu, vodu a vzduch. Provincie ale na takový boj těžko hledají peníze, vláda se proto snaží najít nové finanční mechanismy i ve spolupráci státního a soukromého sektoru. / na obrázku Šen-jang v Číně
Čína vyhlásila válku znečištění před čtyřmi lety ve snaze napravit dopady více než třiceti let nespoutaného hospodářského růstu na půdu, vodu a vzduch. Provincie ale na takový boj těžko hledají peníze, vláda se proto snaží najít nové finanční mechanismy i ve spolupráci státního a soukromého sektoru. / na obrázku Šen-jang v Číně
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Čína otevírá pět pilotních zón na podporu takzvaných zelených financí a jako možný způsob boje se znečištěním. Ten ji podle odhadů bude stát minimálně tři biliony jüanů (10,3 biliony Kč) ročně. S odvoláním na informace čínské centrální banky to včera uvedla agentura Reuters.
 

Zóny budou vytvořeny v provinciích Kuang-tung, Kuej-čou, Ťiang-si a Če-ťiang a v autonomní oblasti Sin-ťiang. Finanční instituce tam budou různými instrumenty stimulovány k poskytování úvěrů a dalších forem financování ekologických projektů. Banky by přitom měly najít nové finanční mechanismy včetně těch, jako jsou obchody s emisemi a povolenky na užívání vody.

Každá z pilotních zón bude zaměřena na jinou oblast. Zatímco průmyslová oblast Kuang-tung na jihovýchodním pobřeží Číny má za cíl vyvinout úvěrové mechanismy na podporu šetření elektřinou a redukci emisí, venkovská provincie Kuej-čou se zaměří na zpracování zemědělského odpadu.

Čína vyhlásila válku znečištění před čtyřmi lety ve snaze napravit dopady více než třiceti let nespoutaného hospodářského růstu na půdu, vodu a vzduch. Provincie ale na takový boj těžko hledají peníze, vláda se proto snaží najít nové finanční mechanismy i ve spolupráci státního a soukromého sektoru.

Peking odhaduje, že během příštích pěti let bude na zelené investice potřebovat tři až čtyři biliony jüanů. Z toho stát může poskytnout 10-15 procent.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist