https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cina-potvrdila-zadrzeni-znameho-fotoreportera
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čína potvrdila zadržení známého fotoreportéra Video

16.12.2018 01:02 (ČTK)
Čínská policie potvrdila, že zatkla předního čínského fotoreportéra Lu Kuanga, který získal ocenění World Press Photo. / Ilustrační foto
Čínská policie potvrdila, že zatkla předního čínského fotoreportéra Lu Kuanga, který získal ocenění World Press Photo. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Čínská policie potvrdila, že zatkla předního čínského fotoreportéra Lu Kuanga, který získal ocenění World Press Photo. Z čeho je obviněn, zatím není jasné. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AP s odvoláním na jeho manželku. Fotograf, který často zobrazuje negativní stránky života v Číně, byl podle policie zadržen ve městě Kašgar v neklidné čínské autonomní oblasti Sin-ťiang.
 

Lu Kuang zmizel 3. listopadu během návštěvy Sin-ťiangu. Jeho žena žijící v New Yorku agentuře AP ve středu řekla, že čínská policie kontaktovala rodinu a zadržení fotoreportéra jí oznámila. Rodině ale zatím nebylo sděleno, z čeho je fotograf obviněný.

Celá oblast Sin-ťiang, kterou převážně obývají menšinoví muslimští Ujguři, je dlouhodobě pod přísným policejním dohledem. Organizace pro lidská práva obviňují čínské úřady, že v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang zřídily ve jménu boje proti islamismu množství takzvaných převýchovných táborů, v nichž drží více než milion Ujgurů. Ujguři si dlouhodobě stěžují na kulturní a náboženský útlak ze strany Pekingu a na masivní přistěhovalectví etnických Chanů (Číňanů) do Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang.

Fotoreportér Lu Kuang se během 25leté kariéry zaměřoval převážně na citlivá ekologická a sociální témata, včetně průmyslového znečištění, závislosti na drogách či nákazy nemocí AIDS. V roce 2004 získal ocenění World Press Photo za fotografie z vesnic v provincii Che-nan, kde se místní obyvatelé při vládou organizovaných odběrech krve nakazili virem HIV. Infikovány byly tehdy statisíce chudých rolníků.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist