https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cina-pripravuje-zprisneny-plan-ochrany-ovzdusi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čína připravuje zpřísněný plán ochrany ovzduší

19.3.2018 05:40 | PEKING (ČTK)
Čína tvrdí, že se jí do konce loňského roku podařilo omezit množství polétavého prachu v ovzduší o 15,8 procenta, což není příliš vzdálené od cíle stanoveného původně do roku 2020. Podle něj se mělo množství těchto částic do té doby snížit o 18 procent. / Ilustrační foto ovzduší v Číně
Čína tvrdí, že se jí do konce loňského roku podařilo omezit množství polétavého prachu v ovzduší o 15,8 procenta, což není příliš vzdálené od cíle stanoveného původně do roku 2020. Podle něj se mělo množství těchto částic do té doby snížit o 18 procent. / Ilustrační foto ovzduší v Číně
Foto | Lei Han/ / Flickr
Čína zpřísní pravidla ochrany ovzduší. Na okraj plenárního zasedání parlamentu to v sobotu řekl ministr ochrany životního prostředí Li Kan-ťie. Čína se potýká pravidelně se smogem. Nyní se řídí pětiletým plánem ochrany ovzduší, který vyprší v roce 2020. Podle sobotního Liova oznámení nový plán stanoví přísnější normy pro povolené množství pevných částic v ovzduší na příští tři roky.
 

Ministerstvo ochrany životního prostředí (MEP) už v lednu oznámilo, že připravuje tvrdší opatření, které má do roku 2020 pomoci zmírnit znečišťování. Li zatím přesnější parametry tohoto plánu nezveřejnil a řekl, že se na nich ještě pracuje.

Čína tvrdí, že se jí do konce loňského roku podařilo omezit množství polétavého prachu v ovzduší o 15,8 procenta, což není příliš vzdálené od cíle stanoveného původně do roku 2020. Podle něj se mělo množství těchto částic do té doby snížit o 18 procent. "Pro nový tříletý plán stanovíme ještě vyšší požadavky," řekl ministr.

Vláda chce také letos zavést celostátní kontrolní systém. Právo kontrolovat znečišťující podniky a továrny má mít nejenom centrální vláda, ale i místní úřady. Vláda hodlá trestat místní instituce, které nebudou dodržování norem vymáhat.

Tento týden Peking oznámil plán restrukturalizace MEP. Úřad má dostat více pravomocí, má se přejmenovat na ministerstvo ekologického prostředí a bude pod něj spadat také agenda ochrany řek, moří a půdy včetně změny podnebí, což jsou odvětví, jež nyní řídí jiná ministerstva. Kdo v čele nového úřadu stane, má být známo tento týden, napsala agentura Reuters.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist