https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cina-ratifikovala-dohodu-wto-o-dotacich-na-rybolov
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čína ratifikovala dohodu WTO o snížení dotací na rybolov

4.7.2023 01:01 | ŽENEVA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Hlavní rybářská země Čína formálně přijala dohodu o snížení státních dotací pro odvětví rybolovu, kterou loni uzavřeli členové Světové obchodní organizace (WTO). Dohodu zatím formálně přijalo pouze 11 subjektů, včetně EU. Aby vstoupila v platnost, musí ji ratifikovat dvě třetiny ze 164 členů organizace. Oznámila to WTO.
 

V rámci ojedinělé globální dohody o aktualizaci obchodních pravidel uzavřené před rokem se členské země dohodly, že budou pracovat na odstranění "škodlivých" dotací v objemu miliard dolarů, kvůli kterým se snižuje množství ryb v oceánech. Některá ustanovení zatím nebyla dokončena.

Protože Čína je světovým lídrem v lovu mořských ryb, má její podpora zásadní význam pro mnohostranné úsilí ochrany oceánů, zajištění potravinové bezpečnosti a živobytí, uvedla generální ředitelka WTO Ngozi Okonjová-Iwealaová. Čínský ministr obchodu Wang Wen-tchao dodal, že země bude spolupracovat se všemi členy, aby dohoda vstoupila v platnost, a pracovat na druhé fázi jednání "pozitivním a konstruktivním" způsobem.

Celosvětové dotace na rybolov se podle studie z roku 2019 zveřejněné v časopise Marine Policy odhadují na 35,4 miliardy USD (763,1 miliardy Kč). Mezi pět největších poskytovatelů dotací patří Čína, EU, USA, Jižní Korea a Japonsko. První tři již dohodu ratifikovaly, Jižní Korea a Japonsko ještě ne. Ne všechny dotace jsou ale považovány za "škodlivé" a spadají do působnosti dohody WTO.

Dohoda o subvencích v odvětví rybolovu je druhou mnohostrannou dohodou, které WTO dosáhla od svého založení v roce 1995, a první, která je zaměřená na dosažení cíle udržitelného rozvoje životního prostředí. Byla přijata na 12. ministerské konferenci, která se konala v Ženevě 12. až 17. června 2022. Zakazuje podporu nezákonného, nehlášeného a neregulovaného rybolovu,podporu lovu nadměrně lovených druhů ryb a ukončuje dotace na neregulovaný rybolov na volném moři.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist