https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cina-zakaze-dovoz-rady-druhu-pevneho-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čína zakáže dovoz řady druhů pevného odpadu

19.7.2017 03:30 (ČTK)
Hlavním zdrojem dovozu odpadu do Číny je Hongkong, který ale administrativně patří k Číně. Po něm jsou největšími vývozci odpadu do Číny Japonsko a Spojené státy, tyto dvě země se na dovozu do Číny podílejí po deseti procentech. / ilustrační foto
Hlavním zdrojem dovozu odpadu do Číny je Hongkong, který ale administrativně patří k Číně. Po něm jsou největšími vývozci odpadu do Číny Japonsko a Spojené státy, tyto dvě země se na dovozu do Číny podílejí po deseti procentech. / ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Čína v rámci kampaně proti zahraničnímu odpadu a znečišťování prostředí zakáže do konce tohoto roku dovoz 24 druhů pevného odpadu. Peking včera o tomto rozhodnutí uvědomil Světovou obchodní organizaci (WTO), sdělila čínská vláda.
 

Zákaz se má týkat plastů, netříděného papíru, odpadu z výroby oceli a řady druhů textilního odpadu.

"Zjistili jsme, že v pevném odpadu, který se dá využít jako surovina, jsou namíchány znečištěné, a dokonce i nebezpečné odpadky. To výrazně znečišťuje životní prostředí v Číně," vysvětlila Čína svůj krok ve sdělení pro WTO.

Čína je přitom významným dovozcem odpadu. Loni se tam z ostatních zemí vyvezlo 7,3 milionu tun plastového odpadu v hodnotě 3,7 miliardy dolarů (zhruba 84 miliard Kč). To představuje 56 procent světového obchodu s touto položkou.

Hlavním zdrojem dovozu odpadu do Číny je Hongkong, který ale administrativně patří k Číně. Po něm jsou největšími vývozci odpadu do Číny Japonsko a Spojené státy, tyto dvě země se na dovozu do Číny podílejí po deseti procentech, uvádějí údaje Mezinárodního obchodního centra (ITC), společné organizace OSN a WTO. Obě země jsou také hlavními zdroji dovozu starého papíru do Číny.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist