https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cina-zastavila-stavbu-mostu-kvuli-uhynu-6000-ohrozenych-jeseteru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čína zastavila stavbu mostu kvůli úhynu 6000 ohrožených jeseterů

23.11.2018 09:17 | PRAHA (ČTK)
Čína zastavila stavbu most v provincii Chu-pej, která podle ekologů způsobila úhyn více než šesti tisíc jedinců kriticky ohroženého jesetera čínského. Informoval o tom dnes server China Daily.
 

Podle vyšetřovatelů stavba mostu ve městě Ťing-čou ve východočínské provincii Chu-pej zasáhla v rozporu se zákonem do chráněné přírodní rezervace.

Jeseteři se chovali v sádkách na řece Jang-c'-ťiang. Podle serveru China Daily úhyn tisíců ryb přímo souvisí s "otřesy, hlukem a změnami zdrojů vody", které způsobila stavba mostu. Úřady nyní zahájily vyšetřování a nařídily zastavit stavební práce.

Jeseter čínský je kriticky ohrožený druh. Tato ryba může dosáhnout délky až pěti metrů a dožít se až 60 let. Odhaduje se, že ve volné přírodě nyní žije jen asi tisíc dospělých jedinců. Sádky, ve kterých ryby uhynuly, byly součástí programu na obnovení populace jesetera čínského, který Peking spustil v 70. letech minulého století.

Na pokraj vyhynutí se jeseter čínský dostal kvůli znečištění čínských vod, přílišnému lovu i stavbě velkých vodohospodářských projektů na řece Jang-c'-ťiang. Kromě tohoto rybího druhu postihly negativní důsledky lidské činnosti na nejdelší asijské řece také populaci sviňuchy hladkohřbeté. Delfínovec čínský, který žil pouze na řece Jang-c'-ťiang, pravděpodobně již vyhynul.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist