https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cinska-medicina-vyznamny-hybatel-cerneho-obchodu-se-zviraty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čínská medicína je významný hybatel černého obchodu se zvířaty, tvrdí vědec

11.2.2016 02:58 | PRAHA (Ekolist.cz)
Prášek, využívaný jako surovina pro výrobu tradiční čínské medicíny, obsahující DNA tygra a nosorožce.
Prášek, využívaný jako surovina pro výrobu tradiční čínské medicíny, obsahující DNA tygra a nosorožce.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Bude zapotřebí udělat mnohem více v boji proti tradiční lidové čínské medicíně, která v hojném množství využívá údajně zázračných surovin z částí těl ohrožených rostlin a živočichů. Situace je kritická a notnou měrou k tomu přispívá fakt, že medicína byla dlouhou dobu přehlížena coby silný hybatel pytláctví a pašování. Tvrdí to profesor Roger Byard, který na dané téma uveřejnil rozsáhlou studii v žurnálu Forensic Science Medicine and Pathology.
 

Byard spolu s kolegy varuje, že většina zákonných opatření v západních zemích je zacílena především na sběratele a chovatele, zatímco řada produktů živočišného původu v medicíně se pohybuje mimo toto „ostré“ rozlišení a je přehlížena. Podle Byarda je odpověděnými úřady kladen důraz na odhalování velkých případů pašovaných zvířat nebo zachycení „vzácných materiálů“, například rohů nosorožců a slonoviny, využívané mimo jiné k dekoračním účelům, ale už výrazně méně se prý daří odhalovat případy související s tradiční medicínou. Přitom je seznam zázračných všeléků podloudně vyrobených z těl ohrožených zvířat více než obsáhlý.

Rozdrcené rohy nosorožců jsou v tradiční medicíně využívány jako léčebný prostředek na široké spektrum lidských nemocí a neduhů, počínaje krvácením do mozku a AIDS konče, prášek z kosti tygra nebo rypoše je využíván proti artritidě při poruchách pohybového ústrojí. Extrakt z krunýřů sladkovodních želv slouží jako lék na rakovinu, kosti primátů vylouhovalné v lihu „fungují“ coby univerzální tišidlo bolestí a žluč vysátá z živých medvědů ušatých „léčí“ zažívací obtíže. Podobně je pak nakládáno s rozmnožovacími orgány zvířat, které jsou zpracovávány do podoby startérů potence, případně jsou zpracovávány celá sušená těla, jako u afrodiziak vyrobených z gekonů.

„Světová zdravotnická organizace (WHO) předpokládá, že 80 % obyvatelstva v rozvojových zemích je odkázáno na tradiční medicínu. Zároveň se odhaduje, že až 13 % tradičních medikamentů čínské produkce obsahuje látky přímo odvozené od zvířat,“ zmiňuje ve studii Byard
„Světová zdravotnická organizace (WHO) předpokládá, že 80 % obyvatelstva v rozvojových zemích je odkázáno na tradiční medicínu. Zároveň se odhaduje, že až 13 % tradičních medikamentů čínské produkce obsahuje látky přímo odvozené od zvířat,“ zmiňuje ve studii Byard
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

„Světová zdravotnická organizace (WHO) předpokládá, že 80 % obyvatelstva v rozvojových zemích je odkázáno na tradiční medicínu. Zároveň se odhaduje, že až 13 % tradičních medikamentů čínské produkce obsahuje látky přímo odvozené od zvířat,“ zmiňuje ve studii Byard. Tyto medikamenty bohužel nejsou jen specialitou Dálného Východu. „Například v tradičních léčivech zakoupených v australském Adelaide jsme nalezli DNA odpovídající irbisům, sněžným levhartům.“ Podobné je to i s DNA tygří nebo nosorožčí, která se v podobných přípravcích objevuje také.

Podle Byarda je teď rozhodující, zda kontrolní orgány vezmou tento nový kořen problému v patrnost a jaké zaujmou k tradiční čínské medicíně stanovisko. „Odhad ročního obratu z nelegálního obchodu s divokými zvířaty je odhadován na 10-20 miliard dolarů ročně, je to ohromný byznys,“ říká Byard. „A je na nás, abychom ho zastavili. I tak si myslím, že pro řadu živočichů už bude stejně pozdě.“

Líbí se Vám článek? Přispějete na další?

       

reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Radomír Dohnal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist