https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cinska-pobrezni-straz-zabavila-tchajwanskou-lod-za-nelegalni-rybolov
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čínská pobřežní stráž zabavila tchajwanskou loď za nelegální rybolov

3.7.2024 10:30 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Alex Proimos / Flickr
Čínská pobřežní stráž dnes oznámila, že zabavila tchajwanskou rybářskou loď kvůli podezření z nelegálního rybolovu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž jde o další eskalaci napjatých vztahů mezi Čínou a Tchaj-wanem.
 
Podle prohlášení pobřežní stráže se její příslušníci z provincie Fu-ťien druhého července nalodili na palubu a zabavili plavidlo. Loď se pohybovala v blízkosti čínského pobřeží, když ji čínská stráž obsadila a odvezla do čínského přístavu.

Čína, která považuje Tchaj-wan za své území, se netají nelibostí vůči novému tchajwanskému prezidentovi Laj Čching-teovi, který se ujal úřadu letos v květnu. Čína o něm tvrdí, že je separatista, a krátce po jeho inauguraci začala se stupňováním tlaku včetně pokračujících vojenských akcí, obchodních sankcí a hlídek pobřežní stráže kolem ostrovů kontrolovaných Tchaj-wanem a sousedících s Čínou.

V červnu Čína pohrozila, že v krajním případě může ukládat "zarytým" separatistům, kteří se zasazují o nezávislost Tchaj-wanu, trest smrti. To jako další stupňování napětí vyvolalo odsouzení ze strany Laje a jeho vlády i Spojených států.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné politické strany.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist