https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cisar-definitivne-rozhodl-o-d5
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Císař definitivně rozhodl o D5

14.9.1999 14:48 | PRAHA (EkoList)
Ministr pro místní rozvoj (MMR) Jaromír Císař (ČSSD) dnes novinářům oznámil konečné rozhodnutí o trase obchvatu Plzně dálnicí D5. Podle tohoto rozhodnutí trasa dálnice povede ve variantě SUK2, která mj. počítá s tunelem, protínajícím kopec Val. Podle ministra životního prostředí Miloše Kužvarta (ČSSD) tak MMR rozhodlo nezodpovědně zejména vůči občanům Plzně.
 

"Podle stanoviska, které vypracoval místopředseda vlády Rychetský, je tato varianta právně neprůchodná," říká Kužvart. Varuje před možností zdržování dostavby dálnice řadou hrozících žalob. "Velmi se obávám toho, že za dva roky budeme muset znovu předstoupit před Plzeňáky s tím, že jsme zase v bodě nula." Podle ministra Císaře jsou ale právní problémy "snadno překonatelné." Podle plzeňského primátora Václava Šnebergra je rozhodnutí MMR výhodné jak ekonomicky, tak z pohledu životního prostředí. "Doufám, že ti, kteří by uvažovali o tom, že budou zdržovat stavbu této prospěšné stavby, si rozmyslí, co by jejich jednání znamenalo pro obyvatele města," řekl primátor, ale odmítl jmenovat koho má konkrétně na mysli.

"Je to to nejhloupější rozhodnutí, které mohli učinit. Až se tomu divím," reagoval bezprostředně po oznámení verdiktu MMR Jan Rovenský ze sdružení Děti Země. "Císař tak fakticky zabil obchvat pro Plzeň," dodává. Podle něj jde totiž rozhodnutí MMR proti výroku Vrchního soudu ze srpna 1997 i proti stanovisku místopředsedy Rychetského. Rovenský má za to, že stavba bude napadena soudní cestou jak ze strany majitelů pozemků, tak i dotčených obcí. "Nevylučuji, že se na soud obrátíme i my, ale zatím je předčasné cokoli říkat definitivně," řekl dnes Rovenský EkoListu.


reklama

 
Jakub Kašpar

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist