https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cizp-dala-firme-pokutu-300-000-kc-za-poruseni-zakona-o-odpadech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČIŽP dala firmě pokutu 300.000 Kč za porušení zákona o odpadech

17.10.2018 00:10 | BRNO (ČTK)
ČIŽP udělila pokutu 300.000 Kč firmě z Brněnska Autodoprava Matějka. / Ilustrační foto
ČIŽP udělila pokutu 300.000 Kč firmě z Brněnska Autodoprava Matějka. / Ilustrační foto
Foto | ČIŽP / Wikimedia Commons
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) udělila pokutu 300.000 Kč firmě z Brněnska Autodoprava Matějka. Podle inspekce porušila zákon o odpadech, když nelegálně navezla odpady do areálu bývalého dolu ve Zbýšově na Brněnsku. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla zástupkyně mluvčí inspekce Jana Jandová. Podle firmy udělal chybu stavební úřad.
 

Mluvčí ČIŽP uvedla, že firma nelegálně navezla velké množství zeminy a stavebních a demoličních odpadů do areálu bývalého dolu Jindřich II ve Zbýšově na Brněnsku. Firma také podle inspektorů provozovala mobilní zařízení k využívání odpadů, aniž by to projednala s příslušným orgánem státní správy, čímž je Městský úřad Rosice. Případ inspekci městský úřad předal.

"Zjistili nelegální navezení celkem 23.225 tun odpadů, a to částečně i na pozemky bez souhlasu vlastníků. Kromě zeminy se jednalo například o kusy betonu, asfaltobetonu, cihel, malty, obkladů, PVC i hydroizolační lepenky IPA. Zavezené pozemky nebyly k nakládání s odpady určené, proto jsme uložili pokutu," uvedl ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP Tomáš Augustin. Doplnil, že sankce je pravomocná.

Podle majitele firmy Aleše Matějky udělal chybu rosický stavební úřad. "Na to bylo vydané platné stavební povolení, ale stavební úřad tam údajně udělal nějakou procesní chybu a úřad nad ním to zneplatnil. Už to tam ale bylo navezené, zrekultivované. Přišla tam inspekce a celé to spadlo na nás," řekl Matějka. Dodal, že firma podala proti pokutě odvolání, to však bylo zamítnuto.

Firmu Autodoprava Matějka už inspektoři ČIŽP pokutovali v roce 2015, a to za znečišťování ovzduší. Podle inspekce společnost v rozporu s povolením Krajského úřadu Jihomoravského kraje provozovala mobilní drtič stavebních a demoličních odpadů. Tehdy firma dostala sankci 100.000 korun.

Autodoprava Matějka patří k menším firmám na Brněnsku. Sídlí v obci Sokolnice. Zabývá se především autodopravou a recyklací odpadů, poskytuje však například i ubytování.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Setkání s přírodou

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist