https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cizp-na-jihu-cech-bude-vic-sledovat-zda-lesnici-brani-kurovci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČIŽP na jihu Čech bude víc sledovat, zda lesníci brání kůrovci

22.5.2019 00:18 | Č. BUDĚJOVICE (ČTK)
ČIŽP bude v jižních Čechách letos víc kontrolovat, zda vlastníci lesů brání tomu, aby se šířil kůrovec. / Ilustrační foto
ČIŽP bude v jižních Čechách letos víc kontrolovat, zda vlastníci lesů brání tomu, aby se šířil kůrovec. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jindřich Chlapek / Ochrana přírody
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) bude v jižních Čechách letos víc kontrolovat, zda vlastníci lesů brání tomu, aby se šířil kůrovec. Bude také sledovat, jestli při zpracování dřeva nepoškozují půdu. Zaměří se i na zavlažování golfových hřišť a rozšíří kontroly penzionů i hotelů na Šumavě i Lipensku kvůli vypouštění odpadních vod a čerpání podzemních vod. Počet podnětů, jež inspekce dostává, roste ročně o desítky. Novinářům to včera řekli zástupci ČIŽP.
 

Inspekce zvýší kontroly lesů včetně lesů Národního parku (NP) Šumava. Na jeho území kontrolovala ČIŽP lesy již loni. "Na rozdíl od Lesů ČR vyšel Národní park z těchto kontrol velmi dobře. Budeme kontrolovat, zda vlastníci vyvinuli veškerou možnou aktivitu pro zabránění šíření kůrovce," řekl ředitel Oblastního inspektorátu Vladimír Jiráček. Lesům ČR uložila loni ČIŽP pokutu 3,5 milionu Kč za pozdní a nedostatečná opatření proti šíření kůrovce, řekl včera ředitel ČIŽP Erik Geuss.

Když inspektoři zjistí, že kůrovec vyletěl, zjišťují kdy a zda o situaci věděl majitel předem a udělal vše, aby napadené stromy odstranil. "Stává se - a za to byly i pokutovány Lesy ČR - že je (stromy) tam vlastníci nechali stát, kůrovec odletí a napadne další stromy. Předpokládáme, že letos budou generace kůrovce tři až čtyři," řekl Jiráček.

ČIŽP bude také sledovat, zda při zpracování dřeva nepoškozuje technika půdu. Často se podle Jiráčka stává, že jsou v zemi vyjeté koleje hluboké půl metru až metr. Když pak zaprší, voda vymílá podloží. ČIŽP se zaměří rovněž na to, zda vlastníci lesů používají sadbu s vhodným genofondem.

Inspekce bude v kraji i letos kontrolovat penziony a hotely na Šumavě a nově také na Lipensku kvůli vypouštění odpadních vod a čerpání podzemních vod. Loni udělala ČIŽP na Šumavě 65 kontrol restaurací a penzionů, 45 procent kontrolovaných porušilo zákon.

V Jihočeském kraji udělala ČIŽP loni 1293 kontrol a uložila 264 pravomocných pokut za 8,02 milionu Kč. Nejvyšší, 350.000 Kč, podnikateli Janu Sedlákovi za nakládání s odpady v Plané nad Lužnicí. V ČR udělala loni ČIŽP 16.572 kontrol, vyměřila 2547 pravomocných pokut za 100,2 milionu Kč. Nejčastější bylo porušení zákona v nakládání s odpady.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist