https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cizp-pokutovala-firmu-orlik-nad-vltavou-za-lesni-hospodareni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČIŽP pokutovala firmu Orlík nad Vltavou za lesní hospodaření

29.8.2019 00:12 | ORLÍK NAD VLTAVOU (ČTK)
ČIŽP uložila pokutu 200.000 korun firmě Orlík nad Vltavou, s.r.o. kvůli špatnému hospodaření v lesích. Firma bez povolení vykácela linii dlouhou 1990 metrů. / Ilustrační foto
ČIŽP uložila pokutu 200.000 korun firmě Orlík nad Vltavou, s.r.o. kvůli špatnému hospodaření v lesích. Firma bez povolení vykácela linii dlouhou 1990 metrů. / Ilustrační foto
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila pokutu 200.000 korun firmě Orlík nad Vltavou, s.r.o. kvůli špatnému hospodaření v lesích. Firma bez povolení vykácela linii dlouhou 1990 metrů. Společnost se proti sankci odvolala k ministerstvu životního prostředí, které její odvolání zamítlo. Pokuta je tak pravomocná. V pondělí řekli ředitel oblastního inspektorátu ČIŽP v Českých Budějovicích Vladimír Jiráček a mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová. Vyjádření firmy, kterou vlastní rodina Schwarzenbergů, se zjišťuje.
 

Problém vznikl v listopadu a prosinci 2014. Když společnost stavěla plot obory, vybudovala podél plotu cestu, která je v některých místech široká deset až jedenáct metrů. V místě vykácela veškeré stromy, na což neměla povolení. Firma vykácela linii dlouhou 1990 metrů, vznikla nesouvislá odlesněná plocha s rozlohou 1,55 hektaru.

"Jde o to, že když se udělá mezera široká osm až jedenáct metrů tím, že se odstraní les, vznikne jakoby nová stěna lesa, a to je potom náchylnější k napadení od kůrovce. Potom tam má vliv vítr, námraza... Ten les je v tom místě potom zranitelnější," řekl Jiráček.

Firmu Orlík nad Vltavou stoprocentně vlastní rodina Schwarzenbergů, jednatelem je Jan Schwarzenberg. Spravuje celý movitý i nemovitý majetek Jana a Karla Schwarzenberga v Čechách, jak uvádí na webu. Má 125 zaměstnanců, spolupracuje s 80 živnostníky a firmami.

V Jihočeském kraji ČIŽP loni uskutečnila 1293 kontrol a uložila 264 pravomocných pokut za 8,02 milionu Kč. Nejvyšší, 350.000 Kč, podnikateli Janu Sedlákovi za nakládání s odpady v Plané nad Lužnicí. V ČR udělala loni ČIŽP 16.572 kontrol, vyměřila 2547 pravomocných pokut za 100,2 milionu Kč. Nejčastější bylo porušení zákona v nakládání s odpady.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Václav Koblenc
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist