https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cizp-vymerila-obci-na-klatovsku-pokutu-za-cerpani-vody-nad-limit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČIŽP vyměřila obci na Klatovsku pokutu za čerpání vody nad limit

3.7.2019 00:20 | VELKÉ HYDČICE (ČTK)
Pokutu 120.190 korun vyměřila ČIŽP obci Velké Hydčice na Klatovsku za to, že loni vyčerpala víc podzemní vody z vrtané studny, než jí dovoluje stanovený limit. / Ilustrační foto
Pokutu 120.190 korun vyměřila ČIŽP obci Velké Hydčice na Klatovsku za to, že loni vyčerpala víc podzemní vody z vrtané studny, než jí dovoluje stanovený limit. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | 947051 / Pixabay
Pokutu 120.190 korun vyměřila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) obci Velké Hydčice na Klatovsku za to, že loni vyčerpala víc podzemní vody z vrtané studny, než jí dovoluje stanovený limit. Obec s 250 obyvateli měla vodoprávním úřadem povoleno čerpat ze studny maximálně 10.000 metrů krychlových vody za rok, to ale o 17 procent překročila, informovala v pondělí Jana Jandová z ČIŽP. Starosta Jaroslav Portášik řekl, že se loni sešlo několik mimořádných okolností, kvůli nimž obec odběr vody překročila. Že je to o tolik, prý v obci netušili.
 

Inspekce podle ředitelky plzeňského inspektorátu Petry Horčicové vyměřila obci pokutu podle zákona - 70 korun za každý metr krychlový vody odebrané nad povolené množství. Podle inspekce se obec neodvolala a sankce je tedy pravomocná, Portášik ale řekl, že se obec odvolávala. Aktuální stav musí teprve zjistit.

Povolené limity podle Horčicové chrání zdroje vody před jejich přečerpáním a je potřeba je dodržovat. "To je zvláště v posledních letech, kdy nás na řadě míst v republice trápí hydrologické sucho, velmi důležité," řekla. Nedovolený odběr odporuje vodnímu zákonu, který má chránit podzemní vody a dbát na hospodárné využívání vodních zdrojů.

Právě loňské sucho a s ním spojené problémy ale podle Portášika vedly k vyšším odběrům. Někteří lidé, kterým se vyčerpaly studny, brali loni víc vody z obecního vodovodu. Obec také pomáhala s vodou v sousedních obcích, které měly problémy se suchem, a několikrát tam vezla vodu v cisternách. "Také hasiči museli v tom suchu polít mladé stromky, které se vysázely po kůrovcem zničených stromech. Jinak by nepřežily," řekl starosta. V obci měli navíc havárii na vodovodním řadu a voda z něj unikala.

S dodržením limitu na odběr vody obec nikdy problém neměla, řekl starosta. "Odebírali jsme tak sedm až osm tisíc kubíků za rok. Loni jsme věděli, že odběr bude větší, ale netušili jsme, že o tolik. Požádáme o zvýšení limitu," dodal.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Lada Pešková
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist