https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cizp-zastavila-provoz-cistirny-odpadnich-vod-brezhrad.jeji-provoz-by-mohl-ohrozit-zdroj-pitne-vody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČIŽP zastavila provoz čistírny odpadních vod Březhrad. Její provoz by mohl ohrozit zdroj pitné vody

13.12.2019 11:58 | HRADEC KRÁLOVÉ (Ekolist.cz)
Společnost Purum provozovala čistírnu odpadních vod Březhrad tři měsíce nelegálně.  Firma také nedoložila, jakým způsobem naložila s minimálně 1220 m3 odpadních vod.
Společnost Purum provozovala čistírnu odpadních vod Březhrad tři měsíce nelegálně. Firma také nedoložila, jakým způsobem naložila s minimálně 1220 m3 odpadních vod.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) zastavili provoz čistírny odpadních vod Březhrad. Její provozovatel, společnost Purum, provozovala čistírnu tři měsíce nelegálně. Firma také nedoložila, jakým způsobem naložila s minimálně 1220 m3 odpadních vod. Inspekce se rozhodla zastavit provoz čistírny především proto, že se nachází blízko podzemního zdroje pitné vody.
 

Společnosti Purum vypršelo povolení k vypouštění odpadních vod do Labe a požádala o nové. Krajský úřad Královéhradeckého kraje ale po provedeném řízení rozhodl nové povolení nevydat. Zejména kvůli nevyhovujícímu stavebně technickému stavu výpustní kanalizace, který nezaručoval bezpečný provoz zařízení.

Firma tedy provozovala téměř tři měsíce zařízení způsobem, který nebyl povolen, tedy akumulací odpadních vod v nádržích, které nebyly pro provoz zařízení schváleny.

„Od 12. února 2019 minimálně do doby naší kontroly 7. května bylo tedy zařízení provozováno nelegálně. Jde přitom o lokalitu, ve které je velmi vysoké riziko znehodnocení blízkého útvaru podzemních vod využívaného k zabezpečování vody pro lidskou spotřebu,“ uvedl Lukáš Trávníček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP Hradec Králové.

Čistírna zpracovávala i odpadní vody s obsahem nebezpečných látek. „Vzhledem ke všem zjištěným skutečnostem jsme rozhodli, že dostatečné ochrany životního prostředí lze dosáhnout jedině zastavením provozu této čistírny,“ konstatoval Trávníček.

O provoz čistírny se vede spor nejméně od května, kdy město Hradec Králové poslalo ČIŽP podnět k zastavení jejího provozu.

Společnost Purum s.r.o. se proti rozhodnutí ČIŽP odvolala. Ministerstvo životního prostředí potvrdilo zastavení provozu čistírny do doby, než případně získá povolení ke zneškodňování odpadních vod. Rozhodnutí je pravomocné.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist