https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cizp-zjistila-poruseni-zakona-u-14-malych-vodnich-elektraren
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČIŽP zjistila porušení zákona u 14 malých vodních elektráren

29.11.2018 00:09 (ČTK)
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) letos zjistila porušení vodního zákona u 14 z kontrolovaných 135 malých vodních elektráren. / Ilustrační foto
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) letos zjistila porušení vodního zákona u 14 z kontrolovaných 135 malých vodních elektráren. / Ilustrační foto
Foto | ČIŽP / Wikimedia Commons
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) letos zjistila porušení vodního zákona u 14 z kontrolovaných 135 malých vodních elektráren. Nejčastějším prohřeškem bylo stejně jako loni nedodržení stanoveného minimálního zůstatkového průtoku. Inspekce o tom informovala v pondělní tiskové zprávě.
 

"Nerespektování podmínek pro odběr vod může způsobit dočasné nebo i trvalé poškození fauny a flóry vázané na vodní prostředí. V krajním případě může dojít až ke snížení samočisticích schopností řek," uvedl ředitel ČIŽP Erik Geuss. Dodal, že situace malých vodních elektráren se oproti roku 2017 lehce zlepšila. Loni zákon porušilo 13 procent kontrolovaných zařízení, letos je to zhruba deset procent.

Inspektoři zatím za pochybení, která byla zjištěna letos, zahájili devět přestupkových řízení, v dalších pěti případech je připravují. K 20. listopadu nabyla právní moci jen dvě řízení o pokutě v celkové výši 70.000 korun. Jde o Klíma automatické mlýny Křesín - Libochovice, kdy provozovatel malé vodní elektrárny na řece Ohři nezachoval minimální zůstatkový průtok (50.000 korun), a o provozovatelku elektrárny v Radobyčicích Helenu Sobotkovou, jež vodní dílo provozovala v rozporu s podmínkami v manipulačním řádu (20.000 korun).

Kromě těchto dvou rozhodnutí nabylo letos právní moci dalších šest z kontrol z roku 2017, u nichž výše pokut dosáhla 145.000 korun.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist