https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cnbc-australie-ma-prilis-mnoho-ovci-farmari-je-i-rozdavaji-zdarma
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

CNBC: Austrálie má příliš mnoho ovcí, farmáři je i rozdávají zdarma

16.12.2023 00:20 | SYDNEY (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ceny skopového v Austrálii prudce klesly, protože v zemi je ho nadbytek. Někteří farmáři s cílem ušetřit náklady své ovce i rozdávají, aby je nemuseli vybíjet, napsal server zpravodajské televize CNBC. Ceny skopového se za poslední rok propadly o více než 70 procent na 1,23 dolaru (27 Kč) za kilogram, ukazují údaje poskytnuté organizací Meat and Livestock Australia (MLA).
 

"Austrálie měla v posledních letech několik velmi dobrých sezon, což znamená, že stáda ovcí dosáhla 78,75 milionu kusů, nejvíce od roku 2007," uvedl analytik MLA Tim Jackson. K vysokému počtu ovcí přispěly tři roky nadprůměrných srážek v regionech, kde se ovce chovají, jako Nový Jižní Wales a Viktorie. Srážky jsou ideální pro růst trávy, která slouží jako krmivo hospodářských zvířat.

"Čím více pršelo a čím déle byl trh v dobré kondici, tím více to vedlo chovatele k tomu, aby si ovce, které by jinak vyřadili, nechali, a v důsledku toho počty ovcí dále rostly," dodal předseda australské organizace chovatelů ovcí Andrew Spencer. Chovatelé si tak nechávali více ovcí na farmách, místo aby je vykrmovali a posílali na jatka a trhy.

Farmářům však začaly prudce klesat zisky a pro mnoho ovcí nebyl odbyt. Aby farmáři snížili náklady, začali se ovcí zbavovat. Většina z nich dává přednost rozdávání ovcí, než aby stáda vybíjela, ukazuje se však, že zájemců o ovce není dost, upozornil viceprezident skupiny na ochranu zemědělství WAFarmers Steve McGuire.

V roce 2020 počet ovcí v Austrálii klesl na nejnižší úroveň za 100 let. Statistiky MLA ukazují, že od té doby se počty ovcí zvýšily o 23 procent. Prudký pokles počtu zvířat před třemi lety zvýšil ceny skopového na nové rekordy. Situace se však od té doby obrátila a ceny prudce klesly. Další ranou pro chovatele je i sucho, které zřejmě nepoleví a příštích několik měsíců bude poměrně horkých a suchých. To snižuje nabídku krmiva a zemědělci jsou tak nuceni redukovat stáda.

Austrálie je předním světovým producentem a vývozcem skopového. Nadměrná nabídka způsobila tlak na pokles světových velkoobchodních cen, i když v maloobchodě je pokles cen pomalejší, upozornil McGuire. Austrálie v říjnu vyvezla rekordní množství skopového a McGuire očekává, že ceny skopového pro spotřebitele v Austrálii i zahraničí se budou dále snižovat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist