https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cnn-asijsky-mrak-suzuje-blizky-vychod
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

CNN: Asijský mrak sužuje Blízký východ

27.2.2004 15:22 | PRAHA/DUBAJ (EcoMonitor)
Objemný mrak znečišťujících látek, který nedávno sužoval oblasti v jižní Asii, zachvátil oblast Blízkého východu. Američtí vědci spojují jev zvaný "Asijský hnědý mrak" se změnami klimatu. Veerabhadran Ramanathan vede výzkum od roku 1999 a podle něj se oblast Blízké východu stala součástí celosvětové cirkulace znečištění, které se drží několik kilometrů nad povrchem země.
 

"Blízký východ je předmětem našeho výzkumu již nějakou dobou, protože zde dochází k reakci mezi atmosférickým znečištěním, prachem a pískem. Podle mého názoru se v této oblasti nevyskytovalo žádné znečištění, ale dnes se ukazuje, že písečné mraky se více objevují ve městech než na poušti," říká Ramanathan.

Moderní velkoměsto Dubaj, pyšnící se bohatstvím výškových budov, bývá zcela obklopeno písečným oparem. Některé "mraky" mohou dosáhnout výšky až 300 metrů. "Ten mrak mohl vzniknout zde, ale také sem mohl putovat ze vzdálenosti stovek kilometrů," říká Ramanathan a dodává, že ještě nebyla dokončena studie vlivu rafinérií, které se vyskytují po celé délce pobřeží.

Ramanathanův tým, jehož výzkum podporuje Program OSN pro životní prostředí, jako první popsal jev nazvaný "Asijský hnědý mrak", clonu vzniklou z prachu a chemických látek, které se do ovzduší dostávají kvůli automobilům, hnacím látkám z rozprašovačů a z průmyslového i zemědělského odpadu. Zahájení celého projektu prosadila Indie, která se tak bránila nařčení, že tento jev má na svědomí její hospodářství.

Ramanathan, který je odborníkem na atmosférické jevy oceánografického institutu na University California, tvrdí, že k celosvětové cirkulaci znečištění nejvíce přispívá Los Angeles, Dillí, Bombaj, Peking a Káhira. "Znečištění z východu Spojených států se během čtyř, pěti dnů dostane do Evropy a během týdne do jižní Asie. Přesun je velice rychlý a to znamená, že z lokálních problémů se stávají celosvětové," dodává indický vědec.

Řada vědců při odhadech dopadů globálního oteplování předpokládá, že klima bude teplejší a vlhčí, kvůli tajícím oblastem věčně zamrzlého ledu. Ramanathan naopak tvrdí, že důsledkem rozšíření clony neprostupných mraků znečisťujících látek bude planeta sušší. "Stále se nemůžeme shodnout na tom, zda zeměkoule bude teplejší a vlhčí nebo teplejší a sušší. Náš tým je přesvědčen o tom, že dojde k velkému snížení vlhkosti a to zejména v tropických oblastech. Mraky prachu snižují množství slunečních paprsků, které dopadnou na hladinu oceánů, čímž dojde k nižšímu odpařování vody i méně častým srážkám." Výzkumy provedené na zemědělské půdě od severních hranice Indie po Himaláje prokázaly, že 15-17 % slunečního záření vůbec nedopadne na zemský povrch.

Podle textu Cable News Network 25. 02. 2004.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist