https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cnn-mestum-vjizni-americe-hrozi-nedostatek-vody
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

CNN: Městům v Jižní Americe hrozí nedostatek vody

28.11.2007 08:27 | PRAHA/EL ALTO (Ecomonitor)
El Alto spolu se sesterským městem La Paz jsou nejvýše položeným hlavním městem na světě. Jeho obyvatelé jsou závislí nejméně z jedné třetiny na pitné vodě pocházející z andských ledovců, jenže ty velmi rychle odtávají kvůli teplejšímu klimatu. Podle vědců ledovce zcela vymizí v polovině století, píše server CNN.com.
 

Nedostatek vody tak ohrozí nejen obyvatele souměstí La Paz-El Alto, ale také obyvatele Quita v Ekvádoru a Bogoty v Kolumbii, což dohromady představuje zhruba jedenáct milionů lidí. Tání ledovců s sebou nepřináší jen problémy s pitnou vodou, ale ohrozí také zemědělství a výrobu energie ve zdejších hydroelektrárnách. Země tak budou potřebovat obrovské investice na vybudování vodních nádrží a výstavbu elektráren na zemní plyn nebo ropu, investice, na které však nemají peníze, píše agentura AP.

„Jsme ti poslední, kteří by nějak významně přispívali ke změnám klimatu a přitom nás nejsilněji zasáhnou,“ postěžoval si agentuře AP bolivijský hydrolog Edson Ramirez. Státy Jižní Ameriky jsou zodpovědné za pouhých 0,03 % světových emisí skleníkových plynů, které vědci označují za jeden z hlavních důvodů klimatických změn. Spojené státy naproti tomu produkují plnou třetinu těchto emisí, píše agentura AP.

Bolivijský prezident Evo Morales již dříve prohlásil v rozhovoru pro AP, že bude hledat právní prostředky, které by umožnily, aby bohaté země platily za škody, které způsobují rozvojovým zemím. „To není otázka spolupráce, ale závazku,“ prohlásil. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun chce prosadit v rámci dalších dohod o boji proti změnám klimatu vznik fondů, které by měly pomoct chudým zemím v jejich adaptaci.

Podle vládních odhadů převýší v La Pazu poptávka po vodě nabídku již v roce 2009. Bez okamžité akce a mohutných investic do projektů, které jsou v tuto chvíli stále ještě jen na papíře, bude neudržitelné zásobovat dnešní počet obyvatel města, řekl agentuře AP Oscar Paz, ředitel bolivijského klimatického programu. Podobné obavy zní i v hlavním městě Ekvádoru Quitu. To je sice přímo závislé jen z 10 % na vodě z ledovců, ale mnohem více mu budou chybět dešťové srážky, které také souvisejí s ledovci Antizana a Cotopaxi. Quito očekává, že nedostatek vody se projeví v roce 2015. Město proto plánuje projekt na vybudování tunelu za 1,1 miliardy dolarů, který by do města přivedl vodu z Amazonské pánve.

Podle článku agentury AP na serveru CNN.com ze dne 26. 11. 2007


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist