https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cnn-probiha-boj-o-zachovani-destneho-pralesu-v-nigerii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

CNN: Probíhá boj o zachování deštného pralesu v Nigérii

13.9.2010 13:13 | PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor)
Afrika jako nejlidnatější kontinent zaznamenává rekordní kácení lesů, tempo likvidace je jedno z nejrychlejších na světě.
 

Nigérie je domovem pro 4 715 různých rostlinných druhů a více než 550 druhů hnízdících ptáků a savců, což z ní dělá jedno z ekologicky nejživějších míst na planetě, uvádí World Resources Institute. Podle Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství vymýtila Nigérie mezi roky 1990 až 2005 průměrně téměř 410 000 hektarů lesa. Každý rok mizí necelá 4 % z celkové plochy deštných pralesů v zemi a je těžké zajistit útočiště pro unikátní druhy. Charitativní organizace Cercopan se snaží zvýšit povědomí o alternativních způsobech využití deštných pralesů.

Odigha Odigha, lesní aktivista a předseda Cross River State Forestry Commission z jihovýchodní části Nigérie řekl pro CNN: „Míra odlesňování v Nigérii je docela děsivá. Co zbývá, je méně než deset procent z celé země.“ Pokud bude tento trend pokračovat, za šest až deset let tu žádný les nebude."

Tunde Morakinyo z organizace Cercopan pracující ve státě Cross River viní z této situace vzrůstající populaci. „Nigérie má obrovský počet obyvatel – druhou nejvyšší hustotu obyvatelstva v Africe po Rwandě. Takže deštné pralesy jsou pod masivním tlakem,“ řekl CNN Morakinyo.

„Dalším problémem je, že hlavní prioritou nigerijské vlády je ropa, lesní hospodářství není dostatečně financováno,“ řekl Morakinyo a zároveň souhlasí s Odighou, že těžba dřeva a zemědělství jsou hlavní hrozby pro biologickou rozmanitost. „Mnoho lidí živí lov a obrovská poptávka po masu a dalších lesních produktech,“ řekl Morakinyo. Pokud budou lesy vykáceny, vymizí nejen místní flora, ale také fauna.

Podle článku „Battling to preserve Nigeria's rainforest“ zveřejněném 2. 9. 2010 na CNN.


reklama

 
Martin Singr
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist