https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/copernicus-brezen-byl-v-evrope-nezvykle-studeny-globalne-ale-nadprumerne-teply
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Březen byl v Evropě nezvykle studený, globálně ale nadprůměrně teplý

7.4.2022 01:40 (ČTK)
Letošní březen byl v Evropě třetím nejchladnějším za posledních deset let, celosvětově však panovaly nadprůměrně vysoké teploty, uvádí ve své měsíční zprávě satelitní služba Evropské unie Copernicus. Velmi malá byla oproti minulým letům rozloha ledu v Antarktidě. Byla asi o čtvrtinu nižší, než je březnový průměr za posledních 30 let. Jde o druhou nejmenší hodnotu za 44 let měření.
 

Průměrná teplota v Evropě byla o 0,4 stupně Celsia nižší, než je dlouhodobý průměr. Napříč kontinentem přitom byly patrné teplotní anomálie: Zatímco na severu Evropy bylo tepleji, než bývá v březnu zvykem, na jihu zase panovaly podprůměrné teploty. Tento fenomén přitom zasahoval až na sever Afriky či do částí Ruska.

Globální březnová teplota byla nicméně o asi 0,4 stupně Celsia vyšší, než je průměr z let 1991 až 2020, čímž se letošní březen stal pátým nejteplejším v historii měření.

Nezvykle teplo bylo v Arktidě a na Antarktidě. Oblast severního pólu zažila čtvrtý nejteplejší březen v historii měření služby Copernicus, v Antarktidě zase padlo několik denních teplotních rekordů.

Rozloha mořského ledu kolem Antarktidy byla letos v březnu o 26 procent nižší, než je průměr za roky 1991 až 2020, a byla na druhé nejnižší úrovni za posledních 44 let. Významně méně mořského ledu, než je obvyklé, vědci zaznamenali především v Rossově, západní části Amundsenova a severní části Weddellova moře.

V Arktidě byla rozloha ledu asi tři procenta pod průměrem, což není podle služby Copernicus nijak výjimečná výchylka. Je však pokračováním trendu mírně podprůměrných měsíčních hodnot, které služba pozoruje už od července loňského roku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist