https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cr-bude-chtit-srovnat-narodni-zemedelske-podpory-dalsich-statu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČR bude chtít srovnat národní zemědělské podpory dalších států

11.4.2017 10:00 | PRAHA (ČTK)
Podle údajů Českého statistického úřadu vzrostl zisk v českém zemědělství loni meziročně o 25,9 procenta na 20,22 miliardy korun. Zemědělská produkce meziročně vzrostla o 1,8 procenta na 129,3 miliardy Kč. / ilustrační foto
Podle údajů Českého statistického úřadu vzrostl zisk v českém zemědělství loni meziročně o 25,9 procenta na 20,22 miliardy korun. Zemědělská produkce meziročně vzrostla o 1,8 procenta na 129,3 miliardy Kč. / ilustrační foto
Foto | tpmartins / Flickr
Česká republika bude chtít srovnat výši vedlejších národních podpor v zemědělství, jako jsou například odvody na sociální a zdravotní pojištění, v rámci celé Evropské unie. Změn by chtěla dosáhnout od nového zemědělského programovacího období, které začne po roce 2020. Možností je i to, aby čeští farmáři odvody na sociální a zdravotní pojištění neplatili, řekl v neděli v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce náměstek ministra zemědělství Jiří Šír.
 

Obě varianty jsou podle Šíra možné, tedy aby polští a němečtí farmáři začali platit odvody, nebo aby je naopak čeští zemědělci platit nemuseli. Nyní se začíná o budoucích dotacích ze strany Evropské unie jednat.

Agrární komora a Potravinářská komora hovoří o tom, že se do Česka vozí potraviny za dumpingové ceny. Například prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek už dříve uvedl, že premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) by neměl hlasovat pro rozpočet Evropské unie, který už bude ovlivněn další etapou evropské zemědělské politiky, dokud nebudou mít všechny členské státy podobnou výši národních dotací.

Potravinářská komora dlouhodobě poukazuje na vzrůstající dovozy základních komodit ze západních evropských států, ale i z Polska. Od roku 2014 do loňska například vzrostl dovoz mléka a smetany zhruba o čtvrtinu, podobně je tomu i u drůbežího masa. U vajec vzrostly dovozy o 75 procent. Zatímco do ČR se dováží vepřové maso nebo například pekařské zboží, zemědělci vyváží pšenici nebo řepkový olej. Celkový schodek agrárního zahraničního obchodu ČR se loni prohloubil o 3,3 miliardy korun na 22,6 miliardy. Do Česka se přivezlo zboží za 224,6 miliardy korun, vyvezlo se za 202 miliard korun. Stát dlouhodobě chce, aby se více komodit s vysokou přidanou hodnotou zpracovávalo v ČR.

Podle předsedy Asociace soukromého zemědělství ČR Josefa Stehlíka je velmi odvážné mluvit o dumpingových cenách a skrytých podporách, pokud stát nekoná. Kdyby byly reálné, měla Česká republika už dávno vznést protest proti Evropské komisi a žádat nápravu stavu. "Nikdy, alespoň v těch zásadních věcech, se taková změna neodehrála," řekl v neděli v ČT.

Podle údajů Českého statistického úřadu vzrostl zisk v českém zemědělství loni meziročně o 25,9 procenta na 20,22 miliardy korun. Zemědělská produkce meziročně vzrostla o 1,8 procenta na 129,3 miliardy Kč. Hodnota živočišné produkce se snížila o 0,2 procenta na 46,3 miliardy korun, hlavně kvůli poklesu cen mléka, drůbeže a vajec.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist