https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cr-je-svetovou-velmoci-v-pestovani-maku-slechti-i-nove-odrudy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČR je světovou velmocí v pěstování máku. Šlechtí i nové odrůdy

6.9.2016 15:29 | PRAHA (Ekolist.cz)
Nově vyšlechtěné genotypy máku by měly být odolnější
Nově vyšlechtěné genotypy máku by měly být odolnější
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | TA ČR
Plodina, která je v našich zeměpisných šířkách velmi oblíbenou potravinářskou surovinou, představuje pro své pěstitele poměrně značné riziko. Mák je totiž poměrně náchylný ke klimatickým stresům a nejrůznějším chorobám. Nezřídka také před sklizní slehne a způsobí tak pěstiteli značné škody, připomíná Viktor Vrbovský ze společnosti OSEVA PRO, s.r.o. Nově vyšlechtěné genotypy máku by měly být odolnější.
 

„Vypadá to, že Česká republika o své výsadní postavení světového pěstitele potravinářského máku jen tak nepřijde. Jde o skvělý příklad vysoké úrovně výzkumu a vývoje, který zde máme a na který můžeme být hrdí,“ komentoval výsledky českých šlechtitelů Petr Očko, předseda Technologickou agenturou ČR (TA ČR), která projekt finančně podpořila.

V minulém roce čeští šlechtitelé stanovili a zrealizovali celkem čtyřicet sedm kombinací rodičovských odrůd. Letos plánují podobný rozsah. První nové odrůdy Opex a Onyx už byly úspěšné registrovány a jsou nabízeny na trhu.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
red
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist