https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cro-2-lesy-v-narodnich-parcich-nebude-spravovat-statni-podnik-lesy-cr
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČRo 2: Lesy v národních parcích nebude spravovat státní podnik Lesy ČR

23.8.2010 12:00 | PRAHA (Ecomonitor)
Český rozhlas 2 (ČRo 2) v pořadu Káva o čtvrté ve středu 18. srpna probíral variantní návrh k diskuzi ze strany státního podniku Lesy ČR, který chtěl pod sebe získat a spravovat všechny lesy na území ČR včetně lesů v národních parcích. Pořad moderoval Vladimír Kroc.
 

Hora Smrčina
Lesy v národních parcích jsou ve správě ministerstva životního prostředí i v okolních zemích, neboť v těchto oblastech je prioritní ochrana ekosystému. Na obrázku hora Smrčina na Šumavě.
Foto: Dingoa/Wikimedia Commons
Přesunu kompetencí při péči o lesy v národních parcích se intenzivně věnovala média, kde byl návrh Lesů ČR kritizován. Zástupci státního podniku se odmítli zúčastnit vysílání s odůvodněním, že tento návrh už není aktuální. O této otázce se tedy hovořilo pouze v teoretické rovině.

Ředitel odboru péče o NP, ing. Vladimír Dolejský, PhD., prohlásil, že podobný návrh nečekal. „Mě osobně ta myšlenka zaskočila. Chce se mi věřit, že to byl podnět k diskuzi, ale byl zvolen nešťastný obsah a nešťastná forma,“ prohlásil v pořadu Dolejský a dodal: „Jestliže někdo takový návrh podá, absentuje u něj znalost o poslání a cílech národních parků.“ Tato změna vlastnictví lesů v národních parcích by znamenala přiblížení kultury v českých národních parcích k východní, uvedl Dolejský v pořadu Káva o čtvrté.

Petr Kahuda ze správy NP Šumava, což je největší chráněné velkoplošné území, v pořadu prohlásil, že by tento krok znamenal zbytečné rozdělení kompetencí. Území národních parků spravuje totiž ministerstvo životního prostředí a Lesy ČR spravuje ministerstvo zemědělství. Národní parky ve správě ministerstva životního prostředí jsou i v okolních zemích a tento stav je logický, neboť v těchto oblastech je prioritní ochrana ekosystému.

V pořadu Káva o čtvrté byla také zopakována fakta: v České republice jsou čtyři národní parky – Šumava, Podyjí, Krkonoše a České Švýcarsko. Dohromady mají rozlohu 104 000 ha. Tato plocha znamená 4 % z území lesů v ČR a 1,5 % z území celé republiky. Tato čísla jsou nižší než v okolních zemích, kde mají národní parky daleko vyšší rozlohu, zaznělo v diskuzi na ČRo 2.

Vedoucí odboru lesního hospodářství a ochrany přírody Lesy ČR Ladislav Půlpán v Českém rozhlasu prohlásil, že „navzdory různým fámám a lživým informacím“ lesů v ČR každoročně přibývá a lesnatost dosahuje 33 %, což náš stát řadí na špičku mezi evropskými zeměmi. Zmínil vývoj v lesích, kdy vznikají trasy pro trekingová kola, odpočinková místa nebo naučné stezky po celé republice.

Podle pořadu Káva o čtvrtém vysílaném na Českém rozhlasu 2 - Praha dne 18. srpna 2010.


reklama

Martin Singr
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist