https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/csop-chce-do-bilych-karpat-na-hodoninsku-vratit-vzacnou-floru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČSOP chce do Bílých Karpat na Hodonínsku vrátit vzácnou floru

29.3.2020 00:23 (ČTK)
Devět pozemků o celkové výměře 0,67 hektarů v lokalitách Léskovky a Vlčí se má stát základem dalších dvou "soukromých rezervací" ochránců. / Na ilustračním snímku lokalita Vlčí
Devět pozemků o celkové výměře 0,67 hektarů v lokalitách Léskovky a Vlčí se má stát základem dalších dvou "soukromých rezervací" ochránců. / Na ilustračním snímku lokalita Vlčí
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Český svaz ochránců přírody vykupuje v rámci sbírky Místo pro přírodu neudržované pozemky ve dvou lokalitách v Bílých Karpatech jižně od Kněždubu na Hodonínsku. Chce o ně pečovat tak, aby se tam vrátily vzácné druhy rostlin a živočichů. V tiskové zprávě to v únoru uvedl koordinátor sbírky Jan Moravec.
 

Devět pozemků o celkové výměře 0,67 hektarů v lokalitách Léskovky a Vlčí se má stát základem dalších dvou "soukromých rezervací" ochránců.

"Bez pravidelného obhospodařování se louky a sady plné květin, motýlů a brouků začaly měnit v hustý, druhově chudý les. Proto již několik let podobná místa vyhledávají členové ČSOP Bílé Karpaty a tam, kde to má ještě smysl, se po domluvě s vlastníky ujímají péče o tyto pozemky," vysvětlili ochránci přírody.

"Zkušenosti z dalších lokalit v okolí, kde byla obnova luk a sadů provedena jíž před několika lety, ukazují, že šance návratu vzácných druhů je velmi vysoká. Očekávat můžeme i některé druhy orchidejí, kdy v nejbližším okolí se vyskytují například rudohlávek jehlancovitý či vstavač osmahlý," uvedl Moravec.

Tam, kde zanikly původní louky a je tam v podstatě souvislý les, zamýšlejí ochránci přírody zavést takzvané pařezení, tedy simulovat způsob, jak v lesích kdysi hospodařili tamní sedláci.

"Výsledkem je řídký, světlý les, důležitý zase pro jiné vzácné druhy hmyzu, například našeho největšího brouka roháče. Tento typ lesa v naší krajině již téměř chybí a právě 'les' na nelesní půdě je dobrou příležitostí ho zase alespoň v některých místech vrátit," uvedl Moravec.

Český svaz pozemky vykupuje v projektu Místo pro přírodu. Za 16 let díky penězům od stovek dárců vykoupil více než 150 hektarů pozemků. O místa se starají pozemkové spolky, které jsou neziskovými organizacemi. Hnutí spolků zastřešených svazem ochránců zahrnuje v Česku více než 60 organizací.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist