https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/csres-podminky-cez-jsou-pro-vetsinu-reas-nedosazitelne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČSRES: Podmínky ČEZ jsou pro většinu REAS nedosažitelné

2.5.2001 17:09 | PRAHA (ČIA)
Distribuční energetické společnosti jsou obviňovány z neochoty uzavírat s ČEZ smlouvy na nákup elektřiny i z možnosti, že situace chtějí využít k dovozům elektřiny ze zahraničí. To by samozřejmě mělo přímý dopad na zaměstnanost v severních Čechách. Podle Drahomíra Ruty, předsedy správní rady Českého sdružení rozvodných energetických společností (ČSRES), však toto obvinění rozvodných energetických společností (REAS) z neochoty jednat seriózně o nákupu elektřiny, včetně cenových návrhů ČEZ, není pravdivé.
 

"Je skutečností, že cenové nabídky a další podmínky pro nákup elektřiny ČEZ v roce 2001 jsou takové, že fakticky neumožňují, aby je většina REAS mohla akceptovat, a na jejich základě uzavřít hospodářské smlouvy s ČEZ," uvedl Ruta. "Výhody, které ČEZ nabízí, jsou prakticky pro většinu REAS nedosažitelné, a proto nesplnitelné." Podle jeho slov začali zástupci ČEZ upozorňovat na možnost, že pokud se smlouvy neuzavřou, výrazně se omezí odběr hnědého uhlí, což by vedlo k sociálnímu a ekonomickému kolapsu v severních Čechách.

REAS mají na základě zákona z 28. listopadu 2000 "povinnost vykupovat elektřinu z kombinované výroby elektřiny a tepla způsobem stanoveným prováděcím předpisem". Jak Ruta upozorňuje, prováděcí předpis nebyl dosud vydán, a tak ani s těmito výrobci nemohou REAS dokončit jednání o smluvních podmínkách nákupu elektřiny na rok 2001. Podle jeho slov to tedy nejsou REAS, kdo ohrožují sociální smír v severních Čechách, ale neexistence prováděcí vyhlášky k výše uvedenému zákonu z loňského roku a také podmínky předkládané ČEZ.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist