https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/csu-olomoucky-kraj-mel-loni-nejnizsi-cenu-vodneho-v-cesku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČSÚ: Olomoucký kraj měl loni nejnižší cenu vodného v Česku

14.8.2020 01:09 | OLOMOUC (ČTK)
Průměrná denní spotřeba vody v domácnostech v Olomouckém kraji loni dosáhla 84,3 litru na osobu a byla pod republikovým průměrem 90,6 litru na osobu.
Průměrná denní spotřeba vody v domácnostech v Olomouckém kraji loni dosáhla 84,3 litru na osobu a byla pod republikovým průměrem 90,6 litru na osobu.
Licence | Volné dílo (public domain)
Průměrná cena pitné vody v Olomouckém kraji loni mírně vzrostla, avšak ve srovnání s ostatními kraji byla nejnižší. Také cena stočného v Olomouckém krami navzdory jejímu růstu byla loni nižší než celostátní průměr. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
 

Průměrná cena pitné vody loni v Olomouckém kraji vzrostla z 33,1 koruny za metr krychlový v roce 2018 na 34,1 koruny za metr krychlový. "V mezikrajském srovnání se jednalo o nejnižší cenu pitné vody," uvedl ČSÚ. Republikový průměr vodného loni činil 39,3 koruny za metr krychlový. Nejvíce za metr krychlový pitné vody platili lidé v Libereckém kraji, a to 44,8 koruny.

Cena stočného vypočtená jako podíl tržeb za stočné k objemu vypouštěných odpadních vod činila v Olomouckém kraji 33,9 koruny za metr krychlový a pohybovala se pod republikovým průměrem, který byl 34,7 koruny za metr krychlový. Ve srovnání s rokem 2018 vzrostla o o 5,6 procenta.

Průměrná denní spotřeba vody v domácnostech v Olomouckém kraji loni dosáhla 84,3 litru na osobu a byla pod republikovým průměrem 90,6 litru na osobu. "Meziročně se průměrná spotřeba vody v krajských domácnostech zvýšila o 1,1 litru na osobu a den. Nicméně ve srovnání se spotřebou vody v roce 2000 to bylo o deset litrů na osobu a den méně," komentoval údaje ČSÚ.

Loni bylo v Olomouckém kraji zásobováno pitnou vodou z vodovodů pro veřejnou potřebu 590 300 lidí. Podíl obyvatel zásobovaných vodou z veřejných vodovodů činil 93,4 procenta, což bylo mírně pod republikovým průměrem 94,6 procenta. Délka vodovodní sítě v kraji činila 4699 kilometrů a bylo tam evidováno 134.300 vodovodních přípojek.

Celkem bylo loni v krajských vodohospodářských zařízeních vyrobeno 28,7 milionu metrů krychlových pitné vody, 91,6 procenta vody pocházelo z podzemních zdrojů. "V celé republice tvořil podíl pitné vody z podzemních zdrojů necelou polovinu vyrobené vody. V mezikrajském srovnání byl podíl vody z podzemních zdrojů v Olomouckém kraji nejvyšší," uvedl ČSÚ.

V domech napojených na kanalizaci pro veřejnou potřebu bydlelo loni v Olomouckém kraji 541 100 lidí, z toho žilo 523.700 osob v domech napojených na kanalizaci s čističkou odpadních vod. Z celkového počtu obyvatel kraje jich tak bylo 85,6 procenta napojeno na kanalizaci a 82,8 procenta na kanalizaci s koncovou čističkou odpadních vod, což je mírně pod hodnotami ČR. Kanalizační síť v kraji měřila 3136 kilometrů a čítala 113 900 kanalizačních přípojek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist