https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/csu-tezba-drivi-loni-opet-vzrostla-na-35-8-milionu-metru-krychlovych
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČSÚ: Těžba dříví loni opět vzrostla. Důvodem je likvidace kůrovcové kalamity Aktualizováno

31.5.2021 14:10 | PRAHA (ČTK)
Těžba roste každoročně od 2013. V naprosté většině (94,8 procenta) šlo loni o nahodilou, tedy neplánovanou těžbu, kam spadá hlavně likvidace kůrovcové kalamity.
Těžba roste každoročně od 2013. V naprosté většině (94,8 procenta) šlo loni o nahodilou, tedy neplánovanou těžbu, kam spadá hlavně likvidace kůrovcové kalamity.
Foto | Zdeňka Kováříková / Ekolist.cz
Těžba dříví loni v ČR dosáhla rekordních 35,8 milionu metrů krychlových, uvedl dnes v tiskové zprávě Český statistický úřad (ČSÚ). Meziročně se zvýšila o 9,7 procenta. Těžba roste každoročně od roku 2013. V naprosté většině (94,8 procenta) šlo přitom loni o nahodilou, tedy neplánovanou těžbu, kam spadá hlavně likvidace kůrovcové kalamity. Odborníci z think-tanku Czech forest dnes uvedli, že tento objem znamená dvojnásobek běžné roční celkové těžby.
 

Jehličnaté dřeviny tvořily 96,5 procenta loňské těžby. Při porovnávání jednotlivých dřevin šlo v devíti případech z deseti o smrk, ve 4,2 procenta o borovici a v 1,6 procenta o buk.

Nejvíce se vytěžilo na Vysočině a v Jihočeském kraji. "Dle vývoje lze usuzovat, že tempo růstu těžby dřeva zpomaluje v moravských krajích, a naopak zrychluje v Čechách, včetně severních oblastí," uvedli statistici.

V únoru odhadli odborníci ze think tanku Czech forest, že škody způsobené nízkou výkupní cenou kůrovcového dříví a předčasnou těžbou za loňský rok dosáhly 44 miliard korun. Kůrovec podle nich loni napadl 35 až 40 milionů metrů krychlových dřeva.

Nyní uvedl, že pozitivním je trend poklesu objemu nezpracovaného dříví. "Kůrovcová kalamita rozhodně neskončila, množství kůrovce je v lesích stále extrémní. Na místě je obezřetnost, ale z dat ČSÚ je zřejmé, že vlastníci a správci lesů stihli v loňském roce zpracovat většinu napadených stromů. Další zpracovali v průběhu chladného jara. Pokud nepřijdou nějaké extrémní výkyvy počasí, lze v letošním roce očekávat výrazné zpomalení kalamity," dodal za think-tank Jan Příhoda.

Nadměrné těžby a snížená cena dříví se odrazily také na loňském hospodářském výsledku státního podniku Lesy ČR, který vlastní téměř polovinu lesních pozemků na území republiky. Podnik loni skončil v zisku 44 milionů korun po předloňské ztrátě 790 milionů korun. Zakončit loňský rok v plusu podniku ale pomohly peníze od státu na kompenzaci snížení cen dřeva z důvodu kůrovcové kalamity ve výši 2,3 miliardy korun. Původně podnik v koncepci hospodaření počítal s tím, že kvůli kůrovcové kalamitě za loňský rok utrpí ztrátu až 1,9 miliardy.

"Rekordní těžba dřeva loni stlačila jeho cenu rekordně nízko. Například cena palivového dříví právě z jehličnanů klesala čtvrtletí po čtvrtletí od prvního kvartálu roku 2019, kdy činila 722 korun za metr krychlový, až do třetího kvartálu 2020, kdy dosahovala pouze 423 korun za kubík. V posledních třech měsících loňska ale narostla na 429 korun za kubík a letos v prvním letošním čtvrtletí na 451 korun za kubík. To ilustruje zatím jen opatrný zvrat trendu," uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Podle něj by se tak měli lidé levným dřívím předzásobit, než zdraží.

V ČR již několikátý rok panuje kůrovcová kalamita, o které v minulosti hovořil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) jako o největší od dob Marie Terezie.

Loni se zvýšila plocha zalesňování, meziročně o 5000 hektarů na 33.671 hektarů. ČSÚ uvedl, že v 51,3 procenta šlo o listnaté dřeviny. Nejvíce se loni využíval smrk (30,7 procenta), dále pak buk (23,8 procenta), následovaný dubem a borovicí. "Na konci roku 2020 lesní pozemky zabíraly plochu 2,677.329 hektarů," uzavřeli statistici.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist