https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ct-lesum-cr-hrozi-stamilionova-pokuta-za-nedodani-dreva-slovenske-firme
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČT: Lesům ČR hrozí stamilionová pokuta za nedodání dřeva slovenské firmě

5.9.2023 11:47 (ČTK)
Lesům České republiky (LČR) podle České televize hrozí, že přijdou o stamiliony korun. Důvodem je smlouva na dodávku velkého množství kůrovcového dřeva, kterou státní podnik před čtyřmi roky uzavřel se slovenskou firmou Drevoindustria Smolenice. Lesy ale většinu dřeva nedodaly a slovenská firma za to nyní u soudu žádá odškodnění. Jen na penále by podle pořadu Reportéři ČT mohlo jít až o 300 milionů korun. Představitelé LČR nechtěli případ komentovat.
 

Kontrakt na dodávku dřeva uzavřely LČR před čtyřmi lety, tedy v době, kdy byl jejich generálním ředitelem Josef Vojáček. Státní podnik měl podle smlouvy dodat v letech 2019 až 2021 slovenské firmě 350 000 metrů krychlových převážně smrkového dříví.

Lesy ale všechno dříví z neznámého důvodu nedodaly. "Lesy ČR velkou část zasmluvněného dřeva nedodaly a mezi stranami proto probíhá soudní spor o dodání zbývající části dříví a o další nároky. Důvody, pro které Lesy ČR smlouvu nesplnily, je třeba v první řadě zjistit na jejich straně," sdělil ČT jednatel Drevoindustria Smolenice Ondrej Jurovčík.

Smlouva obsahuje sankci 0,05 procenta z kupní ceny zboží za každý den prodlení. O jak vysokou částku nyní jde, nechtějí LČR sdělovat.

"Nebudu to komentovat, protože nejsem právník," řekl ČT předseda dozorčí rady podniku Petr Sklenička. Mluvčí firmy Eva Jouklová existenci soudního sporu potvrdila, ani ona se ale k případu nechtěla vyjadřovat. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL), pod jehož resort LČR spadají, zdůraznil, že jde o kauzu spojenou s bývalým vedením podniku. Ministerstvo nekomentovalo, jestli proti Josefovi Vojáčkovi a dalším lidem z bývalého vedení Lesů ČR podnikne nějaké právní kroky, ani kdo zaplatí případné škody. "Musíme počkat, jak ten spor dopadne a podle toho můžeme jako vedení Lesů ČR a ministerstvo zemědělství postupovat," řekl Reportérům ČT Výborný.

Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi. Podle auditovaných výsledků podnik loni zvýšil čistý zisk o 83 procent na 5,03 miliardy korun z 2,74 miliardy korun v roce 2021. Šlo o třetí nejvyšší zisk v historii podniku. Hlavním důvodem růstu zisku bylo meziroční zvýšení cen dříví, a to až o 70 procent. Výsledek pozitivně ovlivnilo i postupné zvládnutí kůrovcové kalamity ve všech regionech.

Vojáčka, který státní podnik vedl od srpna 2018, odvolal v prosinci 2021 ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Po Vojáčkovi podnik z pověření řídil do loňského prosince Jiří Groda, od 14. prosince 2022 je generálním ředitelem Dalibor Šafařík.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist