https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ct24-archeologove-nestaci-pod-tajicim-ledem-sbirat-pamatky-na-vikingy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČT24: Archeologové nestačí pod tajícím ledem sbírat památky na Vikingy

20.9.2010 10:51 | PRAHA/OSLO (Ecomonitor)
Ledovec v Norsku
Ledovec v Norsku
Foto | Siim Sepp / Wikimedia Commons
Kvůli oteplování, jakožto součásti klimatických změn, bylo v nadmořské výšce 1800 metrů na severu Evropy objeveno nečekané a cenné dědictví, kterým bylo lovecké vybavení Vikingů. Ústup ledu je ale příliš prudký, a odborníci proto nalezené předměty mohou pouze sbírat. Vědecká práce archeologů je příliš zdlouhavá, a tedy nemožná.
 

Za loňský rok odtálo celých 18 metrů z čela ledovce u nejvyšší norské hory. Tání je velmi prudké a je prakticky nemožné sledovat všechna naleziště, o část cenného vybavení tak lidstvo přijde. „Jde nám hlavně o záchranu artefaktů, než o ně nadobro přijdeme. Polí s nálezy je mnoho, ale zvládneme jich jen několik. Každý rok přicházíme o množství cenných předmětů,“ říká vůdce dánské expedice Lars Piloe.

Pro nalezené předměty bylo nutné vyhloubit ledový tunel, aby nebyly znehodnoceny tlením. V tunelu také archeologové našli vzácné zbytky vikinské kultury: třeba koženou botu a opeřený šíp staré 3400 let, uvádí ČT24 a dodává, že archeology v příštích letech čekají bohaté nálezy na celém světě. Ledovce totiž v dnešní době tají od And po Alpy a s ochlazením se v nejbližších letech pravděpodobně nesetkáme.

Vzácné památky byly nalezeny také v severní části Německa. Koncem srpna archeologové nedaleko někdejší metropole Vikingů Hedeby (Haithabu) představili senzační nález. V Danewerku, což je středověký obranný val na jižní hranici Dánska, byla při demolici kavárny objevena a zčásti také odhalena středověká „brána do Skandinávie“ Wieglesdor (Weglasstor). Podle vedoucího zemského archeologického úřadu Clause von Carnap-Bornheima je takový nález něco jako nejvyšší výhra v loterii, informuje ČT24.

Obranný val Danewerk, poprvé zmíněný v roce 808 ve franckých říšských análech, sloužil jako opevnění na jižních hranicích dánské říše a v současné době je považován za nejvýznamnější architektonickou památku na severu Evropy. Svoji úlohu plnil ještě v 19. století při vojenských bojích mezi Německem a Dánskem.

Podle článku „Archeologové nestačí pod tajícím ledem sbírat památky na Vikingy“ zveřejněném 14. září na webu ČT24.


reklama

 
Martin Singr
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist