https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ctvrtecni-pozar-v-borovanech-zasahl-asi-1500-tun-pneumatik-zasah-pokracuje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čtvrteční požár v Borovanech zasáhl asi 1500 tun pneumatik, zásah pokračuje

4.8.2023 12:18 | ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | jeh amm ink / Flickr.com
Oheň při čtvrtečním požáru v Borovanech zasáhl zhruba 1500 tun pneumatik. Dalších 200 tun výrobků pak hořelo ve skladovací hale firmy na recyklaci pneumatik. Hasiči na místě stále zasahují a jejich práce bude pokračovat ještě hodiny, možná i několik dní. Požár, který vypuknul v noci na čtvrtek, způsobil škodu 60 milionů korun. Na místě nadále platí třetí stupeň požárního poplachu, uvedl mluvčí jihočeských hasičů Vratislav Malý. Hasiči pokračují v rozhrabávání materiálu, odhadují, že zpracovali asi dvě třetiny požářiště.
 
"Zásahem se nám podařilo výrazně snížit množství kouře, oproti včerejšku (čtvrtku) odhadem o 90 procent. Hasiči zasahují v dýchací technice, ale lidé mohou doma normálně otevírat okna a větrat. Nadýchání zplodin jim nehrozí," uvedl dnes Malý na síti X, dřívějším twitteru.

Ve čtvrtek dopoledne hasiči lidem doporučovali, aby ještě raději nevětrali. Požár, který vypukl ve čtvrtek ráno ve 2:00, se postupně rozšířil na 1,5 hektaru. Hasiči dostali oheň pod kontrolu ve čtvrtek ráno kolem 9:00, kdy se přestal šířit. Postupně vyslali k zásahu 26 cisteren.

Na místě je 12 jednotek hasičů a 11 cisteren. Firma Bonus, kterou požár zasáhl, zpracovává pneumatiky. Z granulátové drtě vyrábí například materiál na plochu dětských hřišť. Uchráněná hodnota majetku činí 100 milionů korun. Ihned po vypuknutí požáru k ohni dorazili také vyšetřovatelé, který zjišťují příčiny vzniku. "Stále platí, že pracujeme se všemi verzemi," řekl Malý.

Jde o druhý větší požár v rozmezí jednoho dne ve stejné lokalitě. Od úterní noci hasiči zasahovali u požáru haly a skladu s nářadím v Ledenicích na Českobudějovicku. Obě lokality dělí vzdušnou čarou jen stovky metrů. Starosta Borovan Vít Fialka (Pro Borovansko) proto nabádá firmy ve městě a okolí, aby zvýšily ostrahu svých objektů. "Den předtím hořelo v Ledenicích a obě místa jsou od sebe vzdálená jen kousek. Připadá mi to jako zvláštní náhoda. Ani hasiči nevylučují možnost, že by někdo mohl oheň založit úmyslně," řekl ráno ČTK Fialka.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist