Cutajar: "Bonnské rozhovory jsou další etapou na cestě k celkové dohodě"
"Doufám, že úspěšná dohoda z Haagu se stane signálem pro zahájení ratifikačního procesu, který povede ke vstupu Kjótského protokolu v platnost od roku 2002," dodal Cutajar.
Cílem červnového zasedání pomocných orgánů UNFCCC v Bonnu bude dosažení pokroku v jednáních o řadě technických a politických otázek týkajících se Konvence a Protokolu. Zahájení formálního jednání obou orgánů (Pomocný orgán pro implementaci a Pomocný poradenský orgán pro vědecké a technologické otázky) bude předcházet týden neformálních rozhovorů.
Velká pozornost při jednáních bude věnována metodice počítání emisí a omezování emisí skleníkových plynů v jednotlivých zemích. S tím souvisí problém započítávání "ponorů" - množství emisí, které jsou pohlceny nově vysazenými lesy.
Další oblastí k projednání jsou "tři pružné mechanismy" - mechanismus čistého rozvoje, společná implementace a obchodování s emisemi. Tyto mechanismy umožňují započítat jednotlivým států zásluhy za snižování emisí v jiných zemích, nepanuje však shoda v tom, zda by měl existovat strop pro započítávání těchto kreditů.
Další a poslední kolo přípravných rozhovorů se uskuteční ve francouzském Lyonu od 11. do 15. září 2000 a budou mu rovněž předcházet neformální rozhovory. Následně pak v nizozemském Haagu proběhne od 13. do 24. listopadu 6. Konference smluvních stran UNFCCC.
reklama